
10 ważnych elementów domu energooszczędnego
Dom energooszczędny to nie tylko niskie comiesięczne rachunki za energię. To po pierwsze wysoki komfort mieszkania w dobrze zaizolowanym budynku, który zapewni zdrowe warunki do życia. Tak samo ważne jest właściwe ocieplenie i odpowiednie instalacje. Budowę domu energooszczędnego możesz porównać do układania puzzli. Jedna brakująca część układanki jest w stanie popsuć cały efekt. Jakich puzzli nie może zabraknąć? Podpowiadamy!
Budowę zacznij od odpowiedniego projektu. Koniecznie z dopiskiem "energooszczędny". Poszukaj domu o prostej bryle, bo w ten sposób ograniczysz powstawanie mostków termicznych. Równie ważne jest rozmieszczenie pomieszczeń zgodnie z kierunkami świata. Do wnętrza domu najwięcej ciepła dociera przez duże okna od południa. Salon usytuowany po tej stronie będzie idealnym rozwiązaniem. W jasnych wnętrzach będziesz czuł się dobrze,
a dzięki przeszkleniom zużyjesz mniej energii elektrycznej. Od północy warto ograniczyć duże okna ze względu na niewielkie nasłonecznienie. To idealna strona na umiejscowienie garażu czy pomieszczenia gospodarczego.
Dom energooszczędny to przede wszystkim dobrze przemyślany wybór technologii, która pozwoli uniknąć mostków termicznych. Przyjmuje się, że przez piwnicę i fundament ucieka około 10-15 % energii. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaizolowanie tej strefy. Kształt i wielkość fundamentów, czyli zagłębienie konstrukcji, na której ma stanąć, budynek określa projektant. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie solidnej płyty fundamentowej. Znajdujące się pod nią 30-centymetrowe ocieplenie z płyty XPS pozwoli uniknąć ubytków ciepła. Zadbaj również
o termoizolację pod zewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi z zachowaniem wysunięcia poza obrys żelbetowej płyty fundamentowej. W ten sposób zachowasz ciągłość zewnętrznej warstwy ocieplenia.
Ściany dwuwarstwowe to najczęstsze rozwiązanie w budynku energooszczędnym. Jesteś zainteresowany domem z gaZobetonu? Zapytaj handlowców w o bloczki z gatunku "lekkich", czyli takich o gęstości mniejszej bądź równej 400 kg/m3. Gazobeton o takich wartościach posiada najkorzystniejszy współczynnik przenikania ciepła. Nie zapomnij o zaprawie. Koniecznie cienkowarstwowej. W ten sposób ograniczysz do minimum mostki termiczne. Tradycyjna zaprawa murarska nie jest dobrym pomysłem.
Tylko rozwiązania systemowe gwarantują oszczędność. Nad otworami zastosuj belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, ale ciepłego betonu komórkowego. Innym ważnym elementem budynku jest wieniec obwodowy np. na wysokości stropów. To istotna konstrukcyjnie część wykonana z "zimnego" materiału, jakim jest żelbet. Dlatego zadbaj o ocieplenie wieńca kilkucentymetrową warstwą izolacji za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Dom energooszczędny wybudujesz również z innych materiałów, takich jak ytong czy porotherm. Pamiętaj jednak, by stosować produkty systemowe. Energooszczędne ściany to nie tylko bloczek, ale też odpowiednie ocieplenie.
O termoizolacji ścian w domu energooszczędnym poczytasz TUTAJ.
Okna, drzwi i brama to elementy, przez które ucieka od 10 do 15 % ciepła. Przeglądając oferty, zwróć uwagę nie tylko na współczynnik U, ale również na sposób montażu. Na nic energooszczędne okna, czy drzwi, jeśli ich osadzenie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego koniecznie zapytaj o tzw. "ciepły montaż". Często okazuje się on tylko kilkanaście procent droższy od tradycyjnego.
Dobrze zaizolowane poddasze to kolejny "puzzel" w układance o nazwie dom energooszczędny. Dobrej jakości wełna taka jak np. Super-Mata marki Isover to połowa sukcesu. Reszta to odpowiedni montaż. Najbardziej optymalne rozwiązanie to wełna o łącznej grubości 35 cm w dwóch warstwach – część między krokwiami, a reszta bezpośrednio na nich. To pozwoli uniknąć mostków termicznych i jednocześnie wyciszy Twoje wnętrze.
"Alternatywą dla wełny są płyty Thermano. To nowoczesna izolacja w płytach zarówno dla dachów skośnych i płaskich. Odwiedź nas z projektem, a przygotujemy ofertę dla Ciebie" – mówi Rafał, specjalista ds. dachowych pracujący w oddziale w Gdańsku – Kokoszkach.
Fundamenty, ściany, dach i okna to tylko część układanki. Pozostałe "puzzle" to instalacje czyli panele fotowoltaiczne, oszczędne źródło ciepła i rekuperacja. Poczytasz o nich TUTAJ. Bez tych elementów nie będziesz mógł nazwać swojego domu "energooszczędnym".