Przejdź do głównej zawartości
ytong

4 sekrety budowy domu energooszczędnego z Ytongiem

23.06.2023
Dom energooszczędny to nie tylko ciepły materiał ścienny. Równie ważne są pozostałe elementy takie jak m.in. nadproża, stropy czy elementy docieplenia wieńca. Na nic super energooszczędny bloczek jeśli przez pozostałe części budynku ucieka ciepło. Dlatego tak ważne jest budowanie systemowe. Xella, producent bloczka Ytong posiada w swojej ofercie wszystkie niezbędne elementy do budowy domu energooszczędnego. I to wszystko w jednym miejscu – w Bacie! 

Bloczek do ścian jednowarstwowych

Jednym z ważniejszych elementów budowy jest bloczek. Ważne by był ciepły i wytrzymały. Dokładnie taki jest Ytong EnergoUltra + 48 cm. To doskonały bloczek do budowy ścian jednowarstwowych. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko skrócenie czasu budowy ze względu na brak konieczności docieplania budynku. To również realne oszczędności dla Twojego portfela, bo nie wydasz majątku na styropian i ekipę od ocieplenia. Ytong EnergoUltra + jest bardzo równy, więc muruje się go na cienką warstwę kleju. Nie wymaga też grubej warstwy tynku. Nasi wykonawcy go uwielbiają! Dla Ciebie ważne będzie fakt, że Ytong EnergoUltra+ posiada znakomite właściwości izolacyjne (U=0,15 W/m2K). Do tego jest bardzo wytrzymały. Sam bloczek posiada mnóstwo porów tworząc paroprzepuszczalną, oddychającą ścianę. 

Najszybsza budowa z panelami SWE

Innym, ciekawym rozwiązaniem są wielkowymiarowe panele z betonu komórkowego Ytong Panel SWE. To rozwiązanie umożliwia wyjątkowo szybki montaż ścian konstrukcyjnych. Zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. System łączy zalety prefabrykacji z doskonałymi właściwościami betonu komórkowego. Wysoka izolacyjność termiczna przegród, jak i najwyższa dokładność wymiarowa elementów to cechy charakterystyczne produktów marki Ytong . Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin może postawić nawet 150 m² przegród w systemie paneli SWE. To prawie 4 razy szybciej w porównaniu z technologiami drobnowymiarowymi. Ytong Panel SWE Ultra+ umożliwia wznoszenie ciepłych i energooszczędnych ścian jednowarstwowych. Elementy Ytong Panel SWE dostępne są w odmianie P4/500, która charakteryzuje się dobrą wytrzymałością na ściskanie. Panele występują w dwóch grubościach 20 i 24 cm. Maksymalna wysokość elementów Ytong Panel SWE wynosi 300 cm. Elementy Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości 36,5 cm spełniają najsurowsze wymagania termiczne dla przegród zewnętrznych: U = 0,20 W/(m²K) Typowe rozmiary paneli pozwalają na wznoszenie ścian w module wysokości 10 cm oraz module długości 7,5 cm. Znacząco ułatwia to proces zamówienia oraz pozwala ograniczyć ilość odpadów na budowie. Dodatkową korzyścią jest możliwość zaprojektowania domu według projektu przez firmę XELLA. 

Nadproża YTONG

Nadproża betonowe są bardzo często bezpośrednią przyczyną powstania mostku termicznego. Podejrzewamy, że wykonawcy stosują je, bo myślą, że nie ma innej alternatywy. A przecież jest! Nadproża Ytong YN to zbrojone belki tworzące samodzielną, ciepłą konstrukcję. Gwarantują izolacyjność bez konieczności dodatkowego ocieplenia. Układanie jest bardzo proste. Ustawia się je na murze na zaprawie do cienkich spoin nad przykrywanym otworem. Minimalna długość oparcia wynosi 20 cm po każdej ze stron. Maksymalna szerokość zakrywanego otworu wynosi aż 175 cm. Do Ytonga Energo + 48 cm należy stosować po dwie belki ułożone równolegle. 

Strop marki YTONG

Jak strop to oczywiście z Ytonga. Konstrukcja ze zbrojonych płyt montowana jest nawet w jeden dzień za pomocą dźwigu. Nie trzeba stosować podpór montażowych, a strop zaraz po montażu można obciążać. Po ułożeniu ma równą powierzchnię, więc przyspiesza roboty budowlane. Strop Ytong jest lżejszy od tradycyjnego gęstożebrowego, więc nie stanowi tak dużego obciążenia dla murów. Najważniejszą jego zaletą są przede wszystkim parametry techniczne. Płyty stropowe Ytong to elementy ze zbrojonego betonu komórkowego o współczynniku przewodzenia ciepła λ10,dry = 0,14 W/(mK). Oznacza to, że są stropy Ytong są zdecydowanie cieplejsze od stropów gęstożebrowych. „Odwiedź nas z projektem, a wycenimy koszt Twojego gotowego stropu. Sam zobaczysz, że to się opłaca” – mówi Maciej, handlowiec pracujący w oddziele BAT w Gdański-Kokoszkach. 

Docieplenie wieńca i elementy dodatkowe

Elementy docieplenia wieńca i kształtki U to elementy, które uzupełniają system domu energooszczędnego. Te pierwsze to nic innego jak izolacja wieńca w ścianach jednowarstwowych. Ten produkt znany jest też pod nazwą Multipor. Taki bloczek przykleja się za pomocą zaprawy o tej samej nazwie, a następnie szpachluje z zatopioną siatką. W ten sposób powstaje szalunek w którym układa się zbrojenie i zalewa betonem. Po co się to robi? Głównym celem jest oczywiście izolacja termiczna, ale nie tylko. Powstaje jednorodna elewacja, którą można łatwo wykończyć. Kształtki U ułatwiają wykonanie wieńców, belek, słupów oraz nadproży otworów o szerokości powyżej 250 cm. Podobnie jak elementy docieplenia wieńca pełnią funkcję szalunku traconego.  Te i inne produkty znajdziecie w dziale Nadproża.

Każdy narciarz wie, że ciepły, sportowy zestaw to nie tylko dobry kombinezon. Tak samo ważne są inne elementy takie jak np. buty czy rękawice. Podobnie jest w przypadku budowy domu energooszczędnego. Nie wiesz jakich materiałów użyć? Szukasz odpowiedniej technologii? Zapytaj w BAT! Znamy się na tym.