
Budowa domu do 70 m² w 2024
29.11.2023
Bez znaczenia jest, czy będzie to budynek mieszkalny czy rekreacyjny. Gotowe darmowe projekty dostępne są na stronie internetowej. Oznacza to, że bez problemu można dopasować do swoich potrzeb oraz uwarunkowań nowoczesny lub też klasyczny dom. W ten sposób bardzo szybko i bez zbędnych formalności można spełnić marzenia o swoim kawałku świata. I tak już drugi rok z rzędu hasło #DomBezFormalności zmienia życie Polaków.
Budowa domu bez pozwolenia
Każdy zainteresowany budową domu może teraz skorzystać z nowej ustawy, która pozwala na budowę domów o powierzchni zabudowy do 70 m² w uproszczonej procedurze. Bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Zasady dotyczące takiej inwestycji są następujące:
- Inwestor może wybudować wolnostojący dom mieszkalny, który musi posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje i mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Ważne są również w tym przypadku cele mieszkaniowe.
- Można także wybudować parterowy dom rekreacyjny przeznaczony do wypoczynku indywidualnego. W tym wypadku dopuszcza się elementy konstrukcyjne o rozpiętości do 6 m i wspornikach do 2 m.
Kto może wybudować dom do 70 m²?
Tego typu inwestycję można zrealizować tylko w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub rekreacyjnych.
Inwestor musi też posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Z pewnością wiele osób doceni, że procedura budowy jest stosunkowo prosta. W porównaniu do obowiązujących wcześniej przepisów jest to niewątpliwie duże ułatwienie. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy, który zawiera projekt budowlany, oświadczenie o spełnieniu warunków zabudowy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo trzeba uiścić opłatę w wysokości 50 zł.
Wady i zalety budowy domu bez pozwolenia 70 m²
Budowa domu bez pozwolenia ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczyć można to, że sama procedura jest maksymalnie uproszczona i szybka. Inwestor nie musi zatrudniać kierownika budowy, a tym samym ma możliwość zmniejszenia kosztów związanych ze stawianiem domu. Oczywiście pewnym ograniczeniem jest to, że budynek nie może przekraczać 70 m² powierzchni oraz musi spełniać warunki określone w przepisach. Inwestycja nie może także naruszać praw osób trzecich.
Tym samym budowa bez pozwolenia jest atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy chcą szybko i ekonomicznie wybudować niewielki dom. Procedura jest prostsza, a decyzja o warunkach zabudowy może być wydana w stosunkowo krótkim czasie. Warto też zwrócić uwagę, że tego typu przepisy dają też możliwość budowy domu o powierzchni użytkowej do 100 m². Warunkiem jest racjonalne rozplanowania jego układu. Finalnie nieruchomość można sprzedać, wynająć lub przekazać innej osobie.
Dom bez pozwolenia do 70 m² – jakie dokumenty?
Aby wybudować dom bez pozwolenia, należy jednak podjąć kilka kroków. Przygotowanie dokumentów stanowi pierwszy etap tego procesu. Pomimo tego iż podkreśla się, że formalności są ograniczone do minimum, to trzeba pamiętać, że konieczne jest zgromadzenie wymaganych prawem zaświadczeń. Przede wszystkim inwestor musi dysponować oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, projektem zagospodarowania działki lub terenu, projektem architektoniczno-budowlany oraz planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jego nie ma, to wymagana jest decyzja gminy dotycząca warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo konieczne jest przedstawienie oświadczenia o budowie domu na własne potrzeby mieszkaniowe. Inwestor musi mieć też potwierdzenie złożenia kompletu dokumentów. W przypadku, gdy nie zatrudnia kierownika budowy, powinien przedstawić oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.
Wymagane dokumenty należy złożyć pocztą, osobiście lub online przez platformę e-budownictwo w odpowiednim urzędzie. Może to być urząd gminy lub miasta, gdzie znajduje się działka, na której planowana jest budowa. Po załatwieniu formalności można od razu rozpocząć budowę. Ten fakt zgłasza się powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego tradycyjnie lub za pomocą elektronicznych środków komunikacji.
Budowa domu rekreacyjnego o powierzchni do 70 m² wymaga jeszcze mniejszej ilości dokumentów. Nie trzeba bowiem dostarczać projektu budowlanego opracowanego przez uprawnionego architekta i w zupełności wystarczający jest prosty szkic lub rysunek planowanej zabudowy.
Co prawda budowa domu bez pozwolenia może wydawać się mniej skomplikowana i szybsza, Jednak nadal wiąże się z pewnymi formalnościami. Dlatego też koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z przepisami oraz wziąć pod uwagę kilka dodatkowych wskazówek. Ważny jest na przykład wybór projektu domu zgodnego z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Inwestor powinien też upewnić się, że działka spełnia wymagania pod względem powierzchni i kształtu. Dodatkowo należy sprawdzić czy w okolicy nie ma obiektów, które mogą ograniczać wysokość budowanego domu.
Dom 70 m² – często zadawane pytania
Czy można wybudować dom o powierzchni do 70 m² na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego?
Tak, pod warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Taki dokument w przypadku uproszczonej procedury wydawany jest przez odpowiedni organ gminy w ciągu 21 dni od złożenia wniosku. Wniosek można złożyć pocztą, osobiście lub online.
Czy zawsze zostaje wydana decyzja o warunkach zabudowy?
Jeśli inwestor chce wybudować dom o powierzchni do 70 m² na terenie bez planu zagospodarowania przestrzennego, musi mieć decyzję o warunkach zabudowy. Organ gminy, gdzie znajduje się działka, oceni, czy spełnia ona warunki do uzyskania takiej zgody.
Czy można postawić dom o powierzchni do 70 m² na działce rolniczej lub leśnej?
Istnieje możliwość wybudowania domu na gruntach rolnych o klasach IV-VI, które są mało przydatne, bez konieczności zmiany ich przeznaczenia. W przypadku terenów rolnych najwyższych klas (I-III) lub leśnych konieczne jest sprawdzenie, czy są one objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go nie ma, niezbędne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej.
Czy jest możliwość wybudowania kilku domów w uproszczonej procedurze?
Inwestor może być właścicielem kilku domów, natomiast trzeba pamiętać o tym, że uproszczoną procedurę można zastosować tylko w przypadku, gdy buduje się w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Czy można korzystać z bezpłatnych projektów budowlanych przy budowie domu?
Projekty domów są dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane i można je za darmo pobrać.
Jakie są wymagania dotyczące rozmiarów działki do budowy domu?
Gęstość zabudowy nie jest żadnym ograniczeniem w przypadku budowy domu mieszkalnego o powierzchni do 70 m², jeśli ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzja o warunkach zabudowy określają, czy działka nadaje się do takiej inwestycji.
Jakie są wymagane dokumenty dla budowy domu w programie?
Dokumentacja projektowa dla budowy domu w programie nie różni się od standardowych procedur, które wymagają pozwolenia na budowę. Warto też pamiętać, że konieczne jest złożenie oświadczenia dotyczącego celu budowy, odpowiedzialności za kierowanie budową oraz kompletności dokumentacji.
Komu można zlecić komuś adaptację projektu domu do działki?
Adaptację projektu działki może wykonać jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
Czy budowa w programie podlega kontroli?
Tak, organy nadzoru budowlanego mogą kontrolować budowę pod kątem zgodności z przepisami prawa budowlanego i planowaniem zagospodarowania przestrzennego.
Czy budując dom, trzeba zatrudnić kierownika budowy?
Nie, osoba budująca może zdecydować, czy chce zatrudnić kierownika budowy czy pełnić tę rolę samodzielnie. Jednak w tym drugim przypadku inwestor musi przejąć odpowiedzialność za nadzorowanie prac.
Czy można zlecić komuś rolę kierownika budowy?
Wybór kierownika budowy zależy od inwestora. Może on zatrudnić osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.
Co należy zrobić po zakończeniu budowy domu w programie?
Po zakończeniu budowy inwestor musi zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o ukończeniu prac. Jest zobowiązany dostarczyć takie same dokumenty, jakie są wymagane przy budowie domu na podstawie pozwolenia na budowę. Powinien też pamiętać, że jeśli nie zatrudnił kierownika budowy, to musi dołączyć oświadczenie o pomiarach powierzchni użytkowej budynku oraz o zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym i przepisami techniczno-budowlanymi.
Czy w domu zbudowanym w programie można się zameldować?
Tak, oczywiście, można zameldować się w takim domu.
Czy można sprzedać lub wynająć dom zbudowany w uproszczonej procedurze?
Tak, można go sprzedać lub wynająć, jeśli zachodzą odpowiednie okoliczności osobiste lub majątkowe osoby budującej. Oświadczenie o celu budowy ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom rynkowym.
Czy tego typu dom można w przyszłości rozbudować?
Tak, można go rozbudować, pod warunkiem zachowania obowiązujących przepisów budowlanych i ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego.
Czy w domu budowanym w uproszczonej procedurze można przeznaczyć jedno pomieszczenie na działalność gospodarczą?
Można przeznaczyć część domu na działalność gospodarczą, ale trzeba zgłosić taką zmianę odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Lokal użytkowy w domu jednorodzinnym nie może być większy niż 30% całkowitej powierzchni budynku.
Czy dom zbudowany w programie trzeba zajmować „dożywotnio”?
Nie. Można przenieść własność takiego domu na inne osoby w przyszłości.