
Co to jest stan deweloperski?
Przeglądając ofertę mieszkań z pewnością natknąłeś się na pojęcie "stan deweloperski". Co ono oznacza? Czy takie mieszkanie jest gotowe i można się od razu wprowadzać? Otóż nie. Wyjaśnimy Ci to niejasne hasło i podpowiemy na co zwrócić uwagę, odbierając nieruchomość od sprzedawcy.
Dla każdego z budujących mieszkania na sprzedaż określenie "stan deweloperski" może oznaczać coś innego. Jeśli planujesz zakup mieszkania z pierwszej ręki, zapytaj dokładnie, co wchodzi w skład oferty. Nie uregulowano prawnie pojęcia stanu deweloperskiego, więc każdy budujący może dowolnie je interpretować. Najczęściej (ale nie zawsze) ten etap oznacza gotowe tynki, okna, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, drzwi zewnętrze i wszystkie instalacje (wentylacyjną, wodno – kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną).
Oferty mogą znacznie różnić się między sobą, więc bądź uważny. Jeden deweloper może proponować ściany w mieszkaniu wykończone tynkami, inny dodatkowo gładzią, a jeszcze ktoś pomalowane białą farbą. Różnica jest ogromna. Podobnie z grzejnikami. Jedni deweloperzy sprzedają mieszkania uzbrojone w źródła ciepła, a inni w takie w których jest jedynie przygotowane wyprowadzenie do nich. Zawsze możesz zapytać o wzór umowy przedwstępnej lub umowy o wybudowanie i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. W tych dokumentach czarno na białym opisano co wchodzi w skład stanu deweloperskiego. Wiemy, że nie lubisz czytać umów. My też nie. Jednak tym razem to ważne, by uniknąć rozczarowania w chwili odbioru mieszkania.
Znalazłeś już wymarzone mieszkanie dla siebie i najbliższych? Super! Przed Tobą jeszcze odbiór techniczny. To właśnie ostatni moment, aby wychwycić wady i poprawić je na koszt dewelopera. Spotkanie odbywa się między kupującym a przedstawicielem sprzedającego.
Na odbiór umów się w ciągu dnia. Najlepiej w czasie, gdy wpada do mieszkania najwięcej światła. Wtedy najwięcej widać. Skontroluj wszystko powoli i dokładnie. Dosłownie wszystko. Zacznij od wymiarów pomieszczeń za pomocą miarki lub dalmierza laserowego. Sprawdź czy drzwi i parapety nie są zniszczone, a okna łatwo się otwierają. Tynki powinny być gładkie i bez spękań. Podobnie w przypadku wylewki. Między ścianą a podłogą musi być szczelina dylatacyjna. Posadzka pęka? Może jest zbyt cienka i wymaga poprawy. Równe stopnie w schodach wewnętrznych to standard, jakiego masz prawo wymagać. Sprawdź działanie rolet i wszystkich sprzętów, jeżeli nieruchomość jest wyposażona. Masz prawo prosić o usunięcie zabrudzeń po robotach takich jak np. resztki silikonu. Deweloper ma 14 dni na doręczenie klientowi oświadczenia o odmowie lub uznaniu wad po odbiorze technicznym. Następnie w ciągu 30 dnia po ewentualnym uznaniu wady usunąć. Może Ci się wydawać, że to sporo czasu, ale wiedz, że ewentualne poprawki na własną rękę też mogą się okazać pracochłonne. I kosztowne.
Pojęcie stanu deweloperskiego jest już dla Ciebie jasne. Innym popularnym określeniem jest "mieszkanie pod klucz". Oznacza ono nieruchomość w pełni wykończoną czyli z pomalowanymi ścianami, ułożonymi podłogami i umeblowaną kuchnią. Tobie zostanie tylko wniesienie mebli i rzeczy osobistych. Mieszkania pod klucz są idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na samodzielne kontrolowanie prac.
Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to połowa sukcesu. Przed Tobą jeszcze wykończenie. Zastanawiasz od czego się zabrać? Czy najpierw zamontować podłogi czy lepiej pomalować ściany? Tego dowiesz się od nas niebawem. Jeszcze trochę czasu musi minąć, zanim zanucisz pod nosem "Mój jest ten kawałek podłogi...".