koo

Co to jest ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT?

26.02.2024


    Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT daje możliwość odliczenia od przychodu wydatków, jakie podatnik poniósł na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Jest to odpowiedź rządu na rosnące potrzeby ekologiczne oraz na dążenie do zmniejszenia zużycia energii w gospodarstwach domowych. Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej ma na celu nie tylko promowanie ekologicznych rozwiązań. To również umożliwienie podatnikom obniżenia kosztów utrzymania poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. 

 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej 

 

    Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi w danym roku podatkowym w rozliczeniu PIT, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest własność lub współwłasność jednorodzinnego budynku mieszkalnego i poniesienie wydatków na działania termomodernizacyjne. Same prace muszą zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek. Projekt adresowany jest do osób prywatnych, a nie firm. Ponadto dotyczy jedynie nieruchomości już istniejących, a nie dopiero powstających. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, dołączając załącznik PIT/O informujący o odliczeniach. Łącznie można skorzystać z odliczenia do 53 000 zł. Jeżeli kwota możliwa do rozliczenia przekroczy wysokość dochodu za dany rok podatkowy, należy odliczyć pozostałą kwotę w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek. Dlatego warto zainteresować się tym tematem.  


Jakie koszty podlegają odliczeniu w rozliczeniu PIT?  

 

    Ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od dochodu kosztów poniesionych na różne przedsięwzięcia termomodernizacyjne m.in. na: 

  • - materiały przeznaczone do ocieplenia budynku (nie tylko ścian i fundamentów, ale także balkonów) 

  • - kocioł kondensacyjny wraz z osprzętem 

  • - materiały składające się na instalację grzewczą i przygotowującą ciepłą wodę użytkową 

  • - instalację systemu ogrzewania elektrycznego 

  • - instalację pompy ciepła, kolektora słonecznego, instalacji fotowoltaicznej 

  • - materiały do montażu wentylacji mechanicznej 

  • - montaż okien, drzwi, stolarki okiennej 

  • - wydatki na przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej 


    W ramach ulgi można też odliczyć wydatki związane z dokumentacją np. projektową powiązaną z termomodernizacją czy koszty audytu energetycznego. Jego celem jest ocena zapotrzebowanie budynku i dobranie materiałów o odpowiednich parametrach. Kompletną listę możliwych odliczeń można zaleźć w treści Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.  

 

Pamiętaj o fakturach 

 

    Kluczowe jest, aby przedsięwzięcia termomodernizacyjne były udokumentowane fakturami VAT. To warunek odliczenia w danym roku podatkowym przez podatnika. Ponadto, istnieje możliwość odliczenia ulgi termomodernizacyjnej po skorzystaniu z wsparcia z innych programów takich jak np. Czyste Powietrze. To może zwiększyć całkowitą kwotę możliwych do uzyskania odliczeń w PIT. Inwestycja w przedsięwzięcia termomodernizacyjne to nie tylko korzyść finansowa, ale i krok w stronę bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia.