Przejdź do głównej zawartości
drzwi_do_domu_bat

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych?

13.06.2023

Wyobraź sobie, że przed Tobą rozmowa o pracę, o której zawsze marzyłeś. Wiesz, że masz odpowiednie kompetencje, wykształcenie i doświadczenie na to stanowisko. Jesteś przygotowany do rozmowy, ale strużka zimnego potu spływa po Twoich plecach. Zdajesz sobie sprawę, że najważniejszy jest początek rozmowy, czyli to, co nazywamy pierwszym wrażeniem. Dlatego na Twojej twarzy gości przyjacielski uśmiech, a dłoń jest przygotowana do solidnego uścisku. Podobnie Twój dom powinien robić dobre pierwsze wrażenie, ponieważ tak jak Twoje kompetencje i wykształcenie jest inwestycją finansową. Na co w pierwszej kolejności spojrzą potencjalni klienci zainteresowani zakupem? Oprócz okien, brama i drzwi zewnętrzne są pierwszym celem i często to na podstawie ich wyglądu powstaje pierwsze wrażenie. Dlatego tak ważne jest, aby te elementy Twojego domu były solidne, eleganckie i bezpieczne.

Ciepłe drzwi to takie, w których istnieje izolacja termiczna pomiędzy zewnętrzną częścią blachy a wewnętrzną.
Jak ognia unikaj stolarki ze stalową kratownicą bez ocieplenia. Takie drzwi są ogromnym 
mostkiem termicznym. Jeżeli szukasz rozwiązania do domu energooszczędnego lub pasywnego dobrze trafiłeś – z całą pewnością możemy polecić drzwi z serii Termo Presige Lux firmy Wikęd. Inną ważną wartością decydującą o jakości termicznej skrzydła jest jego grubość. Najlepsze takie jak Supertherm 90  firmy KMT zbudowane są z solidnej płyty drzwiowej o grubości 90 mm. Dla porównania drzwi marketowe mogą mieć niekiedy tylko 40 mm.

Podobnie ościeżnica powinna posiadać w swoim składzie warstwę ocieplenia. W przeciwnym razie zimą będzie przemarzać, a szron będzie się osadzał po wewnętrznej stronie ściany domu. Idealna ościeżnica powinna być aluminiowa z wypełnieniem pianką poliuretanową. Najlepsi producenci drzwi mają w swojej ofercie takie rozwiązania np. Wikęd. Innym ważnym elementem drzwi jest próg. Jego konstrukcja powinna zapewniać oddzielenie powierzchni zewnętrznej od wewnętrznej i również być wyposażona w przekładkę termiczną.

Zestaw drzwiowy składa się z ościeżnicy, skrzydła, progu i klamki. Chociaż nie zawsze. Alternatywą dla klamki jest antaba zwana również pochwytem, która jeszcze do niedawna kojarzyła się budynkami użyteczności publicznej. Teraz w zestawie z nowoczesnym modelem drzwi tworzy ciekawy design.

„Schemat działania antaby nie jest zbyt prosty – aby otworzyć drzwi trzeba jednocześnie chwycić za pochwyt
i przekręcić klucz we wkładce. Takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne, bo dodatkowo należy pamiętać, by nie wychodzić na zewnątrz bez klucza” – informuje swoich klientów Kinga, doświadczony handlowiec stolarki drzwiowej.

Co jeśli zdarzy Ci się zapomnieć klucza? Hmmm… Można rozbić okno albo zostawić zapasowy pod wycieraczką. Ale czy taki jest cel? Aby uniknąć takich sytuacji producenci drzwi proponują dodatkowe wyposażenie jakie jak np. zamek elektryczny z kontrolą dostępu albo czytnik kodu PIN. Na rynku istnieją nawet czytniki odcisku palca. Oczywiście kolejne wyposażenie wiąże się z dodatkowym kosztem, a takie gadżety do najtańszych nie należą. Firma Wikęd posiada nawet rozwiązanie o nazwie WiKeys pozwalające na zdalne zarządzanie i monitorowanie wejść.

Drzwi muszą stanowić solidną barierę przed potencjalnym złodziejem, dlatego najlepsze są wyposażone w mocny stalowy szkielet, centralny zamek ryglujący drzwi i bolce przeciwwyważeniowe. Jeśli zależy Ci na drzwiach antywłamaniowych nie zapomnij też o klamce takiej klasy. W przeszkleniach może być zastosowane szkło laminowane, które nawet po rozbiciu szyby pozostaje na miejscu przyklejone do warstwy folii. Jeśli szukasz najlepszych drzwi antywłamaniowych pytaj o klasę RC2.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drzwi z naświetlem górnym lub bocznym. Nie bez powodu – zapewniają naturalne światło i nadają reprezentacyjny charakter. Naświetle składa się z ramy i pakietu szybowego. Pamiętaj, że choć takie drzwi są wyjątkowo piękne to ich współczynnik izolacyjności jest gorszy od podobnych drzwi bez przeszkleń. No cóż… Nie można mieć wszystkiego!

Jeśli już znalazłeś wymarzone drzwi zewnętrzne, które spełniają Twoje wymagania pozostaje tylko zamówienie ich i montaż. Jeśli nigdy nie osadzałeś drzwi to zaufaj fachowcom, bo dobra stolarka drzwiowa to połowa sukcesu. Druga część to odpowiedni montaż. Handlowcy z BAT-u z pewnością polecą Ci rzetelną firmę monterską. Drzwi z ościeżnicą powinny zostać osadzone w środkowej części otworu lub jak najbliżej wewnętrznej krawędzi. Warto pomyśleć o zastosowaniu ciepłego montażu czyli użycia specjalnych taśm dyfuzyjnych. Ich zadaniem jest zapewnienie optymalnego połączenia drzwi ze ścianą. Bezwzględnie należy stosować się do instrukcji montażu.