domek

Dotacja „Czyste Powietrze” na ocieplenie w 2024 roku

26.02.2024


Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, który potrzebuje remontu? Skorzystaj z dotacji! 


Dzięki programowi „Czyste Powietrze” właściciele budynków mogą uzyskać wsparcie finansowe na poprawę izolacji termicznej swoich nieruchomości. Dotacja pokrywa część lub nawet większość kosztów materiałów oraz usług związanych z ociepleniem budynku, co znacząco redukuje koszty inwestycji. Dodatkowo, lepsza izolacja termiczna przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, co przynosi długoterminowe korzyści finansowe. Zastanawiasz się czy Tobie należy się dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji? Wystarczy, że spełniasz kilka warunków. Konieczna jest wymiana źródła ciepła na spełniające wymogi programu, czyli co najmniej piątej klasy lub posiadanie takiego źródła ciepła. Ważne jest też posiadanie pozwolenia na budowę wydanego do 31 grudnia 2013 roku oraz odbiór budynku. 


Jaki poziom dofinansowania Tobie przysługuje? 


Wysokość dofinansowania zależy od dochodu wnioskodawcy oraz zakresu planowanych prac. Program oferuje zwrot do 90% kosztów kwalifikowanych, z maksymalną kwotą dotacji dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych beneficjenta. Na jaki poziom dofinansowania mieści się wnioskodawca, zależy od rocznego progu dochodowego. Tak prezentują się maksymalne poziomy dotacji oraz progi dochodowe:  

Poziom podstawowy: 

 • 50% - ocieplenie przegród budowlanych, 

 • roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. Zł (PIT 37 – podstawa obliczenia podatku). 

 

Poziom podwyższony: 

 • 75% - ocieplenie przegród budowlanych, 

 • miesięczny dochód wnioskodawcy 1 894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, 

 • miesięczny dochód do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

 

Poziom najwyższy: 

 

 • miesięczny dochód wnioskodawcy 1 090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, 

 • miesięczny dochód do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

 

Co zyskasz z programem Czyste Powietrze 2024? 


Poprawa izolacji termicznej budynków nie tylko zmniejsza rachunki za energię, ale także ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu program „Czyste Powietrze” przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Program „Czyste Powietrze” w 2024 roku stanowi istotną szansę dla właścicieli budynków, którzy chcą poprawić izolację termiczną swoich nieruchomości oraz zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki wsparciu finansowemu można zainwestować w lepszą izolację budynku, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz lepszą jakość powietrza wokół nas.  


Co możesz wymienić z programem Czyste Powietrze? 


 Program "Czyste Powietrze" wspiera szeroki zakres działań, w tym: 

 • - wymianę starych źródeł ogrzewania na ekologiczne rozwiązania, 

 • - instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, 

 • - modernizację systemów grzewczych i instalacji wodno-kanalizacyjnych, 

 • - ocieplenie ścian, dachu, podłogi oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej energooszczędne modele. 


Dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze? 


Jeśli mieszkasz w domu, który jest niedocieplony i wymaga wymiany okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej i przede wszystkim źródła ogrzewania, masz okazję wyremontować go korzystając z dotacji. Inwestycja w modernizację energetyczną domu przynosi długoterminowe korzyści, takie jak obniżenie rachunków za energię, poprawa komfortu mieszkalnego, a także znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Program "Czyste Powietrze" jest wyjątkową okazją do podniesienia standardu życia przy jednoczesnym dbaniu o naszą planetę.