Przejdź do głównej zawartości
energooszczędna

ENERGOOSZCZĘDNA ELEWACJA CZYLI WAŻNE DETALE W TERMOIZOLACJI

09.06.2023


Przez ściany zewnętrzne ucieka od 20 do 25 % ciepła. Dużo, prawda? Dlatego odpowiednio wykonana termoizolacja ścian to jeden z ważniejszych elementów domu energooszczędnego. Jeśli jesteś inwestorem, musisz być trochę jak Sherlock Holmes. Dociekliwość i czujność mieć we krwi. A to po to, by dokładnie przyjrzeć się materiałom przeznaczonym do termoizolacji ścian zewnętrznych. Nie wszystkie sprawdzą się w budynku energooszczędnym. Podobnie jest z ekipą budowlaną. Nie każda zdaje sobie sprawę, jak prawidłowo wykonać ocieplenie w domu energooszczędnym. Dlatego przed pracami termoizolacyjnymi chwyć lupę i jak prawdziwy detektyw zbadaj z czym masz do czynienia!

Jak wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny

Po pierwsze dobry produkt. Na szczęście czasy "jakiegoś ocieplenia" mamy za sobą. Uważny inwestor (taki jak Ty) będzie szukał ciepłego styropianu sprawdzonej marki. "Sprawdzonej" to znaczy z certyfikatem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu takiej jak np. FASADA GRAFIT firmy Arbet. Nie szukaj pozornych oszczędności w materiałach z niepewnego źródła. W projekcie budowlanym odczytasz szczegółowe informacje dotyczące proponowanej izolacyjności przegrody czyli lambdę i grubość. I tego się trzymaj! Nasi klienci najczęściej wybierają grafitowy styropian o wartości 0,031 i grubości od 20 do 25 cm. To optymalna lambda, przy której osiągają największe oszczędności. Taka właśnie najczęściej występuje w projektach domów energooszczędnych. Zastanawiasz się, czy nie zwiększyć jeszcze tej grubości o kilka centymetrów? Nie warto. "Grubsza warstwa może poprawić izolacyjność
i zmniejszyć koszty użytkowania budynku. Jednak powyżej określonej grubości styropianu nie uzyskasz już lepszych parametrów współczynnika przenikania ciepła." – mówi Łukasz Bolda, doświadczony handlowiec pracujący w oddziale Gdańsk-Kokoszki. Oznacza to, że ocieplanie styropianem o grubościach powyżej 25 cm jest bezcelowe.

Kołkowanie elewacji

Termoizolacja styropianem grafitowym wymaga użycia specjalnych klejów takich jak np. weberbase UNI S firmy Weber. To uniwersalny produkt do klejenia i zatapiania siatki. Przypominamy – bądź czujny. Biały styropian wymaga kołkowania tylko tam, gdzie jest słabe podłoże (np. warstwy starego tynku). Podobnie w miejscach, w których planowane jest wykończenie z płytek klinkierowych lub z kamienia. Styropian grafitowy wymaga kołkowania ZAWSZE. Jednak metalowe kołki to prosta droga to mostka termicznego. Dlatego użyj plastikowych. Dzięki temu Twojej elewacji nie porwie nawet największy podmuch wiatru.


Termoizolacja fundamentów

Dobra ekipa budowlana to ludzie, którzy wiedzą jak ważny jest każdy element ocieplenia. Dosłownie każdy. Nie ufaj wykonawcy, który uważa, że nie trzeba ocieplać np. fundamentów. Poprawa izolacyjności przegród zawsze ma sens, gdyż wpływa na zmniejszenie energooszczędności budynku. Ocieplenie murów od ław fundamentowych aż po dach jest niezwykle ważne w przypadku domu energooszczędnego.

Termoizolacja balkonów

Nie tylko ściany są istotne, ale również wszystko to co jest z nimi związane. Mowa między innymi o balkonach, które zazwyczaj są połączone konstrukcyjnie ze stropem budynku. W tym wypadku zadbaj by cała powierzchnia elementu była ocieplona. Oczywiście z każdej strony. W przeciwnym razie stworzysz sobie ogromny mostek termiczny. To samo dotyczy popularnych loggi. Najpopularniejszą metodą jest przyklejenie styropianu bezpośrednio na płytę i wokół przylegających ścianek.    

Pomiędzy dachem a ścianami

Niektórzy wykonawcy uważają, że na styku dachu i ściany zawsze będzie mostek termiczny. To nieprawda. Unikniesz tego, jeśli zadbasz by Twój wykonawca dokładnie połączył izolację ścian i dachu z zachowaniem ciągłości. Tu ważna jest czujność i dokładność. Przy okazji zwróć uwagę na ocieplenie wieńców. To bardzo ważne!

Skąpy dwa razy płaci   

Styropian z pewnością jest materiałem, na którym nie warto oszczędzać. Zarówno jeśli chodzi o jego jakość, jak i ilość. Inwestujesz tylko raz, a komfort ciepłego budynku pozostanie z Tobą przez wiele lat. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach za opał, a przecież o to chodzi!