
Farby do metalu
Antykorozyjne farby do metalu
Na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wybór farb do metalu. Jaką wybrać? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego chcemy ją wykorzystać. Zacznijmy od początku. Do czego służy farba antykorozyjna? Przede wszystkim chroni metal przed rdzą i korozją. Działanie farby antykorozyjnej do metalu polega na tworzeniu nieprzepuszczalnej powłoki. Dzięki niej, do pomalowanej powierzchni nie przechodzą związki, które mają wpływ na powstawanie rdzy. Farby antykorozyjne, w zależności od ich rodzaju, możemy stosować do wszelkich metali. Począwszy od stali, poprzez żelazo, aż do żeliwa. Farba podkładowa do metalu wykorzystywana jest do malowania powierzchni, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego farbą do metalu malujemy płoty, ogrodzenia, bramy, rynny, różnego rodzaju stojaki i ławki zewnętrzne. Wszystkie te powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Co zrobić, aby dobrze zabezpieczyć metalowe powierzchnie i ochronić ich kolor przed rdzą? Najlepiej wybrać dobrej jakości farbę do metalu, która ochroni metalową powierzchnię, na co najmniej kilka lat.
Jaką farbę do malowania metalu użyć?
Jaką farbę do metalu użyć? Odpowiedź jest prosta - to zależy. Jeśli malujemy powierzchnię, która nigdy jeszcze nie była malowana, warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. W tym wypadku zaleca się malowanie dwuetapowe, z wykorzystaniem podkładu do metalu i farby kryjącej. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że przyczepność farby nawierzchniowej będzie większa. Farba kryjąca do metalu ma nadać malowanej powierzchni efekt wizualny. W zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć, wybieramy kolor i fakturę farby. Farby podkładowe również występują
w różnych wersjach kolorystycznych, zatem bez problemu dopasujemy je do farby nawierzchniowej. Gdy malujemy już wcześniej zagruntowaną czy pomalowaną powierzchnię, możemy zdecydować się na produkt 2 w 1. Farby, które łączą ze sobą funkcje podkładu i farby kryjącej do metalu, nazywamy farbami podkładowo-nawierzchniowymi. To zdecydowanie dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i szybko zabezpieczyć powierzchnię przed rdzą. Jednoskładnikowe farby do metalu zapewniają jednocześnie ochronę antykorozyjną
i pozwalają na uzyskanie ładnego wykończenia powierzchni. Poza tym farby do metalu dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Bez problemu kolor malowanej powierzchni dopasujemy do pozostałych elementów otoczenia. Podczas wyboru farby należy pamiętać też o rodzaju metalu, który chcemy pomalować. Niektóre z farb podkładowych przeznaczone są do konkretnej powierzchni typu stal i żeliwo. Możemy kupić też specjalną farbę do metalu na blachę ocynkowaną. Na rynku wybór produktów jest bardzo szeroki. W sklepie internetowym BATA dostępne są jednoskładnikowe farby do metalu, jak i te do malowania dwuetapowego. Jaka będzie najlepsza? Zależy od naszych potrzeb.
Jednoskładnikowe farby antykorozyjne - postaw na Hammerite
Farba Hammerite to jednoskładnikowa farba przeznaczona do malowania stali i żeliwa. Chroni przed korozją, można jej używać też w celach dekoracyjnych. Konsystencja farby pozwala nakładać grube warstwy na malowaną powierzchnię i kolor. Specjalna formuła farby Hammerite na rdzę, tworzy barierę, która chroni przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu powierzchnia odporna jest na powstawanie rdzy. Samo malowanie z farbą Hammerite też jest wygodne. Przede wszystkim ze względu na przygotowanie powierzchni. Malowana powierzchnia nie musi być dokładnie oczyszczana z rdzy. Dla lepszego efektu malowania zaleca się jednak, aby była sucha, czysta i odtłuszczona. Najlepiej, aby nie miała na sobie luźnej rdzy lub odwarstwionych powłok innych farb. Powierzchnia nie musi być gruntowana czy malowana podkładem. Farbę tę można stosować na zewnątrz, jak
i wewnątrz. Producent daje gwarancję ochrony przed korozją nawet do 8 lat. Taki wynik możemy uzyskać przy temperaturze około 20 stopni C oraz wilgotności na poziomie 50%. Malowana powierzchnia farbą do metalu Hammerite wysycha w ciągu dwóch godzin. Z kolei drugą warstwę farby producent zaleca nakładać po upływie 6 godzin. Dwie powłoki dają większą gwarancję ochrony. Kolory farb Hammerite są bardzo zróżnicowane. Na stronie www.bat.pl dostępna jest pełna gama produktów.
Farby chlorokauczukowe - moc odporności
Farby chlorokauczukowe w składzie mają m.in. żywicę chlorokauczukową. Dzięki niej malowana powierzchnia pokryta jest powłoką wysoce odporną na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto farba chlorokauczukowa chroni przed zarysowaniami i uderzeniami. Farby chlorokauczukowe często nadają się też do malowania innych powierzchni. Można je wykorzystać nie tylko do malowania metalu, ale też żeliwa czy betonu. Takie właściwości ma m.in. Nobiles Chlorokauczuk.
Farby młotkowe do metalowych produktów - czyli jak ukryć niedoskonałości
Pomalowana powierzchnia metalowa wcale nie musi wyglądać zwyczajnie. Wręcz odwrotnie. Farby młoteczkowe lub farby młotkowe do metalu, nadają malowanej powierzchni dekoracyjny efekt. Dzięki niej wygląda ona jak wyrzeźbiona młotkiem. Dlatego nazywana jest farbą młoteczkową. Świetnie sprawdzą się do renowacji powierzchni. Szczególnie nierównych. Nieregularna struktura farby młoteczkowej będzie dobrze maskować wszelkie ubytki. Młoteczkowe farby do metalu można z powodzeniem użyć do malowania ogrodzenia, czy furtek. Na rynku dostępna jest pełna gama produktów, łącznie z wyborem zróżnicowanych kolorów. Zarówno metalicznych, jak i matowych. W sklepie internetowym BATA dostępne są młoteczkowe farby antykorozyjne firmy Hammerite.
Jak przygotować się do malowania metalu?
Usuwanie starej farby do metalu i przygotowanie do powtórnego malowania nie musi być skomplikowane. Przed każdym malowaniem warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Chociaż z zasady nie lubimy czytać instrukcji, zastosowanie się do jej wskazówek, może zagwarantować nam powodzenie. Najpierw należy przygotować malowaną powierzchnię metalu. Wymaga tego każda farba do metalu. Powierzchnia powinna być oczyszczona
i zmatowiona. W niektórych przypadkach też odtłuszczona. Gdy stosujemy farbę podkładową, musimy pamiętać o przerwach potrzebnych do wyschnięcia. Zanim położymy kolejną powłokę farby powinniśmy odczekać aż pierwsza zdąży wyschnąć, ale nie dłużej. Bowiem farba gruntująca do metalu nie jest odporna na długotrwałe działanie czynników zewnętrznych. Czyszczenie malowanej powierzchni powinniśmy zacząć od wyszorowania ją papierem ściernym. Tak, aby była wolna od odpryskujących elementów starej farby. Wówczas podczas kładzenia kolejnych warstw farby antykorozyjnej, nie będziemy musieli przejmować się nieprzyjemnymi niespodziankami. Przydatna może okazać się szczotka druciana. Po wszystkich tych zabiegach możemy rozpocząć malowanie. Nakładając kolejne warstwy w wybranym kolorze, możemy liczyć na skuteczne odnowienie malowanej powierzchni.