
Idealna fuga
Nawet najdroższe i najpiękniejsze płytki nie są w stanie zapewnić Ci spokojnego snu podczas prac wykończeniowych w Twoim domu. Dopilnuj, żeby sfugapoinowaniem zajęli się profesjonaliści, którzy dobiorą odpowiednią fugę i będą trzymać się fachowych zasad. Chyba, że dzięki nam zrobisz to samodzielnie?
Spoinowanie, częściej nazywane fugowaniem, to ważny etap wykończeniowy związany z układaniem m.in. różnego rodzaju płytek. Porządnie rozprowadzone fugi cieszą nie tylko efektem estetycznym, ale również wytrzymałościowym. Na całe szczęście spoinowanie nie należy do czynności bardzo skomplikowanych, dlatego często jesteśmy w stanie poradzić sobie z tą pracą sami. Jednak ani rusz bez naszych filarów dobrego fugowania!
Filar I
„Z czym to się je”? Jeśli sam chcesz zająć się fugowaniem to musisz wiedzieć, jak się za to zabrać. Najpierw przyklej płytki za pomocą odpowiedniego kleju i umieść między nimi krzyżyki dystansowe. Po jego wyschnięciu należy usunąć krzyżyki i wyczyścić szczeliny z pozostałości po kleju. Kolejnym krokiem jest przygotowanie fugi do jej nałożenia według instrukcji zamieszczonej na jej opakowaniu. Z gotową masą powinniśmy pracować za pomocą specjalnej kielni. Na koniec wystarczy tylko przemyć powierzchnię płytek.
Filar II
Zacznijmy od podstaw. A podstawą fugowania jest oczywiście… sama fuga umieść między nimi krzyżyki dystansowe. Najczęściej polecaną i sprawdzającą się w każdych warunkach jest Fuga elastyczna CE 40 Aquastatic CERESIT. W tej elastycznej spoinie wykorzystano technologię SILICA ACTIVE. Jest odporna na zabrudzenia i złe warunki atmosferyczne. Oznacza to, że może być wykorzystywana w kuchni, łazience, na balkonie i tarasie. Zaprawa Ceresit CE 40 służy do spoinowania płytek gresowych, innych typów płytek ceramicznych, szklanych oraz kamiennych (również marmurów), zarówno na powierzchniach pionowych i poziomych. Zaprawa stworzona jest z myślą o fugach
o szerokości do 8 mm.
Fuga CERESIT ma, wydaje się, nieskończoną liczbę zalet. Wpisują się w nie między innymi łatwe mycie i wysoka odporność na pęknięcia oraz ścieranie. W marketach budowlanych BAT dostępne są fugi dwukilogramowe i pięciokilogramowe, o szerokim wyborze kolorów.
Skoro mowa o kolorze, to pora na kolejny ukłon w stronę Fugi elastycznej CE 40 Aquastatic CERESIT. Jego wysoka trwałość i intensywność bez pojawiających się wykwitów z całą pewnością pozwoli cieszyć oko efektem końcowym. Dodatkową zaletą fugi jest potrójna ochrona MicroProtect. Formuła zawiera 3 specjalnie dobrane substancje czynne, które zapewniają długą i skuteczną ochronę przeciw grzybom
i pleśniom. Może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz budynków. Szczególnie polecana, gdy płytki mocowane są na podłożach odkształcalnych – ogrzewane podłogi, płyty wiórowe i gipsowo-kartonowe.
Filar III
Sama fuga to oczywiście nie wszystko. Do profesjonalnego spoinowania brakuje Ci jeszcze kilku rzeczy… Nie musisz jednak drapać się po głowie – zrobiliśmy listę zakupów za Ciebie!
To Ci się przyda:
- Pojemnik do zrobienia fugi.
- Gąbka, rolki i wiadro z wodą.
- Kielnia do spoin.
- Paca z gumową nakładką.
Nie brzmi to zbyt skomplikowanie, prawda? Ale dylemat zaczyna się dopiero wtedy, kiedy mamy przed sobą przyrządy kilku różnych producentów. Domniemujey jednak, że jeśli właśnie teraz czytasz ten artykuł, to zależy Ci na solidnym wykonaniu fugi… dlatego wychodzimy Ci na przeciw z ofertą Solid. Do wyrównywania spoin między przykładowymi kafelkami dobrze sprawdzi się Kielnia do spoin Solid. Ten poręczny przyrząd wykonany jest z wytrzymałej stali węglowej, posiada drewniany uchwyt. Jeśli szukamy czegoś bardziej profesjonalnego, warto sięgnąć po Pacę z gumą ściętą.
Pamiętajmy, że fugowanie niesie ze sobą ryzyko tworzenia zabrudzeń na płytkach. Aby tego uniknąć, fachowcy często przed ich układaniem stosują impregnat, który temu zapobiega. Jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów wystarczy, że dobierzemy odpowiednią gąbkę do czyszczenia kafelek. W tej dziedzinie niezastąpioną okazuje się Paca z gąbką nacinaną Solid. Wyprofilowany uchwyt pozwala cieszyć się lekkością w pracy. Hydrochłonna gąbka, dzięki swoim nacięciom, szybciej zbiera zabrudzenia z czyszczonej powierzchni. Narzędziem komplementarnym do Pacy z gąbką nacinaną Solid są Rolki i Wiadro glazurnicze Dedra. Odciskanie gąbki na rolkach pozwoli nam szybciej pozbyć się uporczywego brudu.
Filar IV
Pozostaje już tylko cieszyć się efektem naszej ciężkiej pracy. Zaproś sąsiadów i niech zobaczą, że mają do czynienia z profesjonalistą!
Ps. Dobra rada – kolor ma znaczenie. Zależnie od oczekiwanego efektu wizualnego, możemy postawić na wyeksponowanie lub ukrycie spoin.
Polecane produkty w Sklepie Internetowym BAT.pl