
Jaką gładź szpachlową wybrać?
No więc gotowa gładź czy sucha (czyli w proszku)? To pytanie jest często zadawane przez inwestorów. W tym momencie należy zastanowić się, ile mamy czasu na wykonanie zadania, jaki posiadamy budżet i jakiego końcowego efektu oczekujemy. Postawiliśmy obok siebie przedstawicieli obu rodzajów gładzi szpachlowych i mamy odpowiedź!
Gładź szpachlowa wykorzystywana jest przy pracach wykończeniowych. Wykonawcy nakładają je na ściany i następnie za pomocą papieru ściernego wyrównują je, naprawiają i ostatecznie przywracają do odpowiedniego stanu. Gładź może być aplikowana na różnego rodzaju tynki, beton i płyty gipsowo-kartonowe.
Niezależnie od rodzaju gładzi szpachlowej, można nakładać ją ręcznie lub maszynowo. Warto jednak pamiętać, że są to materiały, które można stosować tylko wewnątrz budynku.
Gotowa gładź szpachlowa
Gotowa gładź szpachlowa to zazwyczaj mieszanka syntetyczna, która zawiera żywicę polimerową i różnego rodzaju wypełniacze. Natomiast gładź występująca w proszku jest mieszaniną gipsową, cementową lub cementowo-wapienną. W jego składzie często możemy znaleźć też naturalne składniki takie jak kreda i dolomit. Na rynku dostępne są też suche gładzie wzbogacone plastyfikatorami.
Gotowa gładź może być aplikowana na ścianę tuż po otwarciu. Gładź Baumit FinoFinish S, którą mamy w swojej ofercie, ma zastosowanie jako warstwa start i finisz. Używa się jej do przygotowania podłoża pod ostateczną warstwę gładzi (szpachluje drobne ubytki, wstępnie wyrównuje podłoże) i na koniec doskonale wygładza ściany przed malowaniem. Zawarta w jej składzie żywica polimerowa zwiększa parametry wytrzymałościowe produktu i decyduje
o dobrej przyczepności do podłoża.
Zbędne staje się wcześniejsze gruntowanie ściany, co zmniejsza koszty i zdecydowanie skraca czas pracy. A skoro już mowa o czasie, to już sam wybór gotowej gładzi nam go zwraca. Dla porównania suchą gładź trzeba najpierw rozrobić z wodą i dobrze wymieszać, co daje nam już jakieś 20 minut dodatkowej roboty – mówi Adrian, specjalista ds. sprzedaży internetowej w BAT.
Warto jeszcze wspomnieć o żywicy, czyli składniku zapewniającym elastyczność. Dzięki temu Baumit FinoFinish S gwarantuje skuteczną ochronę przed pęknięciami.
Jego kolegą z półki jest Gładź Megaron Śmig Premium. Ta wygodna w użyciu gotowa masa również wykazuje się elastycznością i jest łatwa w szlifowaniu. Pozostawia po sobie śnieżnobiały efekt.
Sucha gładź szpachlowa
Gładź szpachlowa FAST G1 jest suchą mieszanką na bazie mączki anhydrytowej z dodatkiem wypełniaczy
i modyfikatorów poprawiających łatwość nakładania. Podczas wiązania nie podlega zjawisku kurczenia, a po wyschnięciu łatwo daje się obrabiać.
Minusem tej mieszanki jest fakt, że nie można jej nakładać na farby kredowe oraz zalicza się on do wyrobów drażniących skórę. Sucha gładź jest dobrą opcją dla wykonawców posiadających więcej czasu na wykonanie zlecenia.
Gładź gotowa kontra gładź sucha
O tym, że sucha gładź szpachlowa znacznie odstaje od gotowej pod względem czasu pracy już sobie powiedzieliśmy. Jednak musi to być czymś opatrzone, prawda? Może… ceną? A właśnie nie! Stosunkowo dobre, suche gładzie szpachlowe tylko nieznacznie odbiegają ceną od gotowych. Pozostaje więc kwestia rozpatrzenia, czy inwestorowi zależy na czasie i elastyczności produktu, który zapobiega pęknięciom na ścianach. Jeżeli chodzi o estetyczny efekt końcowy, to w przypadku obu gładzi (o ile są dobrze dobrane), powinno się skończyć na śnieżnobiałych ścianach.