Przejdź do głównej zawartości
przycinanie-roślin

Jakie rośliny przycinamy jesienią? Oto 5 gatunków roślin, które powinieneś przyciąć przed zimą!

20.06.2023

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie jesienią jest przycinanie roślin. Jakie rośliny powinniśmy przyciąć jesienią i kiedy dokładnie to zrobić? Wiele drzew i krzewów przycina się w okresie bezlistnym - zatem w trakcie zimowego spoczynku lub wczesną wiosną. Są też gatunki, które przycinamy jesienią. Jednak zanim zabierzemy się za porządkowanie naszego ogrodu przed zimą, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Po pierwsze, prace związane z jesiennym przycinaniem wykonajmy w dość ciepły, ale nie słoneczny dzień. Ważne też, żeby nie padało. Nie warto też odkładać przycinania na późną jesień - doskonałą porą na przycinanie i inne zabiegi jest pierwsza połowa września. Z prostego powodu - po cięciu rośliny zdążą zdrewnieć i “zagoić” rany przed nadejściem mrozów. Jeżeli te czynności odłożymy do późnej jesieni, niskie temperatury mogą je uszkodzić.

Kiedy przycinać róże? Bardzo wczesną jesienią!

Róże parkowe i pnące warto przyciąć zaraz po ich kwitnieniu. Jeśli przytniemy róże wczesną jesienią, wynagrodzą one nam to podczas następnego sezonu. Należy jednak pamiętać, że jesienią możemy przyciąć jedynie słabe, chore i uschnięte pędy znajdujące się blisko powierzchni ziemi, zaś solidne przycinanie wykonujemy dopiero na wiosnę. Podczas przycinania powinniśmy używać ostrego i czystego sekatora. Rany po cięciu mogą być narażone na działanie mikroorganizmów, które z łatwością wywołują chorobę rośliny.

Po drugie - przycinanie lawendy jesienią

Lawendę również należy przyciąć w pierwszej połowie września. Powinniśmy się z cięciem lawendy pospieszyć z bardzo prostego powodu - nowo wytworzone przyrosty mogą być narażone na przymrozki. Z kolei cięcie wykonane w odpowiednim czasie przygotuje lawendę do zimowych warunków. Ostatecznie lawendę można przyciąć wiosną, ale wówczas narażamy ją na uszkodzenia zawiązujących się pąków kwiatowych. Pamiętajmy - przycinanie lawendy to zabieg obowiązkowy. Jeżeli zaniedbamy te czynności, szybko straci ona ładny wygląd. W środku stanie się pusta i nieestetycznie rozłoży.

Po trzecie - jesień to czas na sadzenie i przycinanie żywopłotów

Jesień to dobry czas na sadzenie liściastych żywopłotów. Istotne, aby przed sadzeniem przyciąć ich korzenie na długość około 15-20 cm. Redukujemy także samą koronę rośliny. To zabiegi, które znacznie ułatwią proces ich adaptacji i mają dobry wpływ na rozkrzewienie się rośliny. Kiedy dokładnie sadzić żywopłot? Jeżeli rośliny sadzimy we wrześniu, przyciąć należy je od razu po posadzeniu. Wówczas zdążą się zregenerować przed pierwszymi przymrozkami. Z kolei, gdy na zasadzenie zdecydujemy się w listopadzie, z pielęgnacją poczekajmy do wczesnej wiosny.

Po czwarte - cięcie drzew i krzewów owocowych jesienią

Na przycinanie malin doskonałym miesiącem jest wrzesień. W jakim zakresie to zrobimy zależy jednak od odmiany. Wczesne, czyli te, które owocowały w czerwcu i lipcu, pielęgnujemy usuwając jedynie pędy dwuletnie i słabe tegoroczne. W późniejszych odmianach przycinamy wszystkie pędy. Z kolei agrest i porzeczki bardzo szybko zapadają w spoczynek zimowy, zatem wszelkie zabiegi nie mają na nie już takiego wpływu. Porzeczki i agrest można przyciąć jesienią, jak i zimą - gdy tylko pogoda na to pozwoli. Z kolei wiosenne przycinanie możemy wykonać najpóźniej w marcu. Przed zimą warto też zadbać o nasze winorośle. Wstępne cięcie dobrze zrobi im przed generalnym cięciem wiosennym. Skracamy delikatnie zbyt długie łozy i zabezpieczamy roślinę przed przymrozkami. Polega ono na tym, że zbyt długie łozy skraca się, aby łatwiej było zabezpieczyć winorośl na zimę. Inaczej prace pielęgnacyjne wyglądają w przypadku wielu drzew owocowych. Drzewa owocowe przycinamy dopiero pod koniec zimy i wczesną wiosną. Bezpośrednio po zbiorach przycina się jedynie wczesne odmiany jabłoni i gruszy, a także wiśnie i czereśnie. Istotne jest, aby te prace wykonać do końca sierpnia lub początku września.

Po piąte - cięcie bylin jesienią

Jesień to idealna pora na cięcie i porządkowanie bylin. Usuwamy przekwitłe kwiatostany i oczyszczamy je z suchych liści. Jest to raczej naturalny proces, gdyż wiele gatunków po przekwitnięciu wygląda po prostu nieestetycznie. Należy również pamiętać, że pozostawione martwe rośliny mogą być pożywką dla szkodników i stać się siedliskiem chorób. Zostawiamy zatem tylko te byliny, których pędy po uschnięciu nie gniją i się nie łamią. Z ich przycinaniem wstrzymujemy się do wiosny!

Jakich roślin nie przycinamy jesienią?

Największym zagrożeniem dla przycinanych roślin jest mróz. Zatem jakich roślin nie przycinamy jesienią? Unikamy cięcia jesienią roślin wrażliwych i wolno rosnących. Je przycinamy zaraz po przekwitnięciu. Są to np. bardzo popularne azalie, różaneczniki, forsycje, czy kaliny. Co zrobić z coraz bardziej popularną hortensją? Zdecydowanie lepiej z cięciem poczekać do wiosny! Tym bardziej, że późną jesienią, a nawet zimą bardzo dobrze prezentują się w naszym ogrodzie.