Przejdź do głównej zawartości
jesień-w-ogrodzie---wrzosjpg

Jesień w ogrodzie - 10 prac ogrodowych, o których musisz pamiętać przed zimą!

20.06.2023

Koniec lata to idealny czas na porządki w ogrodzie. O jakich pracach ogrodowych należy pamiętać, żeby nasz ogród przetrwał zimę i dobrze prezentował się w kolejnym sezonie? Przedstawiamy 10 prac ogrodowych, które musisz wykonać jak najszybciej. Jesienne porządki zaowocują na wiosnę.

1. Jesień to czas nasadzeń - po pierwsze sadzimy rośliny cebulowe

Kiedy wykonywać nasadzenia? Najlepiej we wrześniu i w październiku. Cebule narcyzów, lilii, przebiśniegów czy tulipanów należy posadzić jesienią. Dzięki temu podczas pierwszych ciepłych dni będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi, kolorowymi kwiatami. Zanim jednak zabierzesz się za sadzenie, dobrze sprawdź jakość cebulek. Nie mogą być one uszkodzone i przesuszone, jak również nie powinny być w żaden sposób rozwinięte (poza lilią i narcyzem). Warto przyjrzeć się sadzonym cebulkom, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Jak sadzić cebulki? Istotna jest zarówno gleba, jak i sam sposób posadzenia cebulki. Najgorsza jest glina. Ziemia powinna nie być kwaśna. Cebulki sadzimy piętką do dołu na głębokość około 15 - 20 centymetrów. Można je sadzić w specjalnych ażurowych koszyczkach, aby zabezpieczyć przed gryzoniami, które jesienią lubią buszować po naszym ogrodzie.

2. We wrześniu siejemy kwiaty i nawozimy trawniki

Jakie kwiaty siać jesienią? Wrzesień to bardzo dobry moment na sianie kwiatów takich jak chaber bławatek, mak lekarski czy pozłotka kalifornijska. Bardzo dobrze reagują też nagietek lekarski, smagliczka, gipsówka, niezapominajka czy czarnuszka. Jakie prace ogrodowe powinniśmy przeprowadzić we wrześniu ? O ile nawożenie roślin ozdobnych powinniśmy zakończyć w sierpniu, o tyle trawniki możemy jeszcze “nakarmić” wczesną jesienią. Warto do tego użyć specjalnej mieszanki nawozowej, która zawiera potas i fosfor. W tym czasie rezygnujemy już z nawożenia azotem, którego zadaniem jest pobudzanie trawy do wzrostu. Jest już to po prostu niepotrzebne. Na rynku jest cała gama produktów nawozowych na jesień, którymi możemy dopieścić nasz ogród przed rozpoczęciem zimy.

3. Jesień w ogrodzie to czas zbiorów

Cały rok czekamy na świeże jabłka, śliwki, gruszki, czy winogrona. Zatem wrzesień to dobry czas dla miłośników jesiennych owoców i warzyw. Aromatyczna kapusta, marchew, seler, pietruszka, czy buraki - to wszystko zbieramy we wrześniu. Wprawni ogrodnicy zbierają też nasiona roślin jednorocznych, aby móc je wykorzystać w przyszłym roku.

4. Wrażliwe rośliny chroń przed przymrozkiem

Rośliny doniczkowe warto chronić przed przymrozkiem już na początku września. Takie gatunki jak pelargonie, fuksje czy cytrusy, są wrażliwe na mróz i niewielkie jesienne przymrozki mogą im bardzo zaszkodzić. Roślinom, które do tej pory pięknie zdobiły tarasy i balkony, należy jak najszybciej znaleźć miejsce w osłoniętym pomieszczeniu. Warto pamiętać o tzw. hartowaniu roślin. Jeżeli przenosiny zaplanujemy już w okresie grzewczym, zmiana temperatury może okazać się dla nich zabójcza. Rośliny, które na zimę gubią liście, można przenieść do ciemnej piwnicy. Z kolei te, które zielone są cały rok, postaw np. na nasłonecznionej klatce schodowej czy w ogrodzie zimowym.

5. Przesadzanie i sadzenie roślin jesienią

W zależności od gatunku, na przesadzanie roślin jesienią mamy czas od września do listopada. Wbrew powszechnej opinii, jesień jest bardzo dobrym momentem na takie zabiegi. Wówczas rośliny mają czas na zakorzenienie i nie są narażone na suszę, która często okazuje się dla nich zabójcza. Przesadzanie o tej porze roku sprawdzi się w przypadku większości gatunków drzew i krzewów. Możemy też sadzić byliny. Z kolei te, które w naszym ogrodzie już się rozgościły i mocno rozrosły, warto podzielić. Na tym jednak należy skończyć, gdyż przycinanie bylin odbywa się wiosną. We wrześniu warto także posadzić właśnie kwitnące wrzosy. Lepiej darować sobie takie zabiegi jeżeli mamy do czynienia z brzoskwiniami czy morelami.

6. Podlewanie roślin jesienią i pielenie ogrodu jesienią

Coraz częściej jesień w naszych ogrodach jest sucha. Zatem w okresie bezdeszczowym, aż do pierwszych przymrozków warto pamiętać o podlewaniu roślin. Ma to szczególne znaczenie dla roślin zimozielonych i iglaków. Muszą magazynować wodę. Jeszcze przed zimą muszą dobrze je nawilżyć. Kolejnym etapem prac ogrodowych, które warto wykonać jesienią jest spulchnianie gleby. Warto jesienią przekopać ogródek i usunąć chwasty. Jednym słowem - jesienią w ogrodzie robimy porządek.

7. Przycinanie roślin i usuwanie chorych pędów jesienią

Wczesna jesień to ostatni moment na przycinanie roślin i usuwanie chorych pędów. Trzeba do tematu podejść z ostrożnością. Jeżeli na dworze zrobi się ciepło, warto uważać na ewentualne przyrosty. Z prostego powodu - gdy przyjdą przymrozki, świeże pędy uschną, a roślina będzie podatna na choroby. W tym samym czasie robimy porządki wśród liściastych roślin. Chore pędy należy przyciąć i wyrzucić! Te zarażone grzybem spryskaj środkiem grzybobójczym.

8. Chcesz mieć ładny trawnik? Pamiętaj o grabieniu liści

Jesienią zmorą właścicieli ogrodów są opadające liście. Jednak grabienie liści jest to bardzo ważny element prac ogrodowych o tej porze roku. Zalegające liście mogą powodować gnicie i żółknięcie trawy. W najgorszym wypadku liście mogą przyczynić się do powstawania dziur w trawniku. Aby te prace sobie ułatwić, zainwestuj w grabie do liści. W dużym ogrodzie przydatna może okazać się dmuchawa do liści. Zebrane liście warto wrzucić do kompostu i zrobić z nich naturalny nawóz. Tak jest taniej i zdecydowanie bardziej ekologicznie.

9. Koszenie trawy jesienią

Jesień nie zwalnia nas z koszenia trawnika. Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik w kolejnym sezonie wyglądał dobrze, trzeba go kosić do pierwszych mrozów. Trawa przed zimą powinna być skoszona na około 5 centymetrów. Nie krócej, gdyż mróz może ją uszkodzić.

10. Zabezpieczenie roślin przed zimą

Kiedy zabezpieczyć rośliny przed zimą? Nie możemy zrobić tego za wcześnie, ale takie gatunki jak byliny, wrażliwe na mróz drzewa i krzewy (róże, rododendrony, hibiskusy, czy lilie) oraz modne w ostatnim czasie trawy ozdobne - osłoń, gdy temperatura w nocy spadnie do - 5 stopni. Zabezpieczenie roślin przed zimą można zacząć od gruntu. Ziemię wokół wrażliwych na niskie temperatury roślin, wyściel korą, trocinami lub po prostu liśćmi - z wyłączeniem liści dębu i orzecha włoskiego. Takie rozwiązanie ma wiele dodatkowych zalet - po zimie chroni roślinę przed wysoką temperaturą i jest barierą dla wyrastających chwastów. Rozpowszechnioną metodą zabezpieczania roślin przed zimą, jest przykrywanie ich agrowłókniną. Takie rośliny jak rododendrony nie lubią bezpośredniego kontaktu z materiałem, zatem warto wyścielić agrowłókninę wokół, np. na podpórkach. Z kolei drzewka owocowe należy pomalować wapnem, dzięki czemu kora nie będzie pękać. Przewiewnym materiałem okryj też trawy ozdobne, które są wrażliwe na mróz.