
Kleje do płytek, czyli jaki produkt wybrać
Duży market budowlany. Z listą zakupów od wykonawcy szukasz sektora z chemią. Płytki już czekają w mieszkaniu, krzyżyki masz w koszyku, a więc jeszcze tylko klej do płytek. Początkowo wydaje Ci się, że to banał. Kupić „jakiś tam klej do płytek”. Proste! Znajdujesz regał z klejami i… opadają Ci ręce. Jak to możliwe, że na rynku istnieje tak wiele różnych produktów do klejenia płytek? Który wybrać? Tańszy czy droższy? Odpowiedź jest jasna! To zależy… Podpowiemy Ci jak znaleźć odpowiedni produkt i przy okazji nie przepłacić.
Bazy i klasy zapraw klejowych
Kleje jako produkty chemii budowlanej mają swoje oznaczenia zależne od zastosowanego spoiwa. Produkty marki Weber do klejenia płytek należą do grupy C oznaczającej, że ich bazą jest cement. Oprócz tego mają przyznawane klasy, które opisują ich właściwości. Te informacje z pewnością znajdziesz na worku. I tak klasa oznaczona cyfrą 1 to produkt normalnie wiążący, a klasa 2 – klej
o podwyższonych parametrach. Zaprawa klasy C2 z pewnością jest lepsza od klasy C1. Ma wyższą przyczepność, więcej składników chemicznych oraz dodatków modyfikujących. Jednak nie warto przepłacać za produkt z wyższej półki, gdy nie ma takiej potrzeby. Dostosuj zaprawę do wielkości płytki, grubości kleju i miejsca pracy.
Kleje z niższej półki
Do pierwszej grupy C1 należy min. Weber ZP412. To doskonała zaprawa do przyklejania glazury i terakoty mniejszej niż 33 x 33 cm. O ile nie planujesz grubej warstwy kleju czyli powyżej 5 mm. Obawiasz się o mrozoodporność? Niepotrzebnie. Często nawet te najtańsze produkty posiadają składniki umożliwiające zastosowanie na zewnątrz. I tak jest w tym przypadku. Nie oznacza to, że mogą być wykorzystywane w tzw. pomieszczeniach mokrych czyli takich, gdzie może się pojawić zalegająca woda czyli np. łazienki.
Grubsza warstwa kleju (do 15 mm) i większe płytki (aż do wymiaru 60 x 60 cm) wymagają użycia produktu z wyższej półki. Takim jak np. Weber ZP413. To też zaprawa klasy 1. Możesz jej użyć nie tylko do gresu i klinkieru. Również do glazury, terakoty i do kamienia naturalnego. Bez obaw nadaje się do stref mokrych.
Ogrzewanie podłogowe
Nie każda zaprawa współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. O klejach przeznaczonych do takich miejsc mówimy, że są elastyczne. Takie właściwości zapewnia dodatek substancji uplastyczniających. Weber ZP414 jest typową zaprawą klejową na ogrzewanie podłogowe, której używają nasi najlepsi glazurnicy. Bardzo ją lubią, bo nie pyli w trakcie przygotowywania zaprawy do użycia. Weber ZP414 to produkt klasy C2 przeznaczony nawet do płytek w formacie 60 x 90 cm. Bez obaw można go stosować na schodach, tarasach, balkonach, a także na podłożach o zwiększonym obciążeniu np. w garażach.
Doświadczony wykonawca to skarb
Dobry klej to nie wszystko. Równie ważne jest wykonawstwo. „Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących glazurników jest klejenie płytek na placki. Puste miejsca stwarzają ryzyko wniknięcia wody i uszkodzenia glazury. Prawidłową metodą nanoszenia kleju jest nakładanie go pacą zębatą. Dobór wielkości zębów pacy jest uzależniony od wielkości płytki. Im większe tym większy ząb.” – mówi Tomasz, kierownik oddziału w Sierakowicach.