Skuteczny system montażowy mieści się dziś zaledwie w jednej dłoni. Ma zastosowanie praktycznie we wszystkich sytuacjach. Nie szkodzą mu złe warunki atmosferyczne, ale też niestraszne są mu trudno dostępne miejsca.
Kotwy chemiczne to świetna alternatywa dla tradycyjnych kołków rozporowych. Działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. Między mieszanką, którą najczęściej jest masa żywiczna, a ścianą, działa tzw. przyciąganie powierzchniowe.
W domu sprawdzi się np. do umywalek, barierek i wentylatorów. Należy szczególnie zaznaczyć i podsumować,
że kotwy chemiczne zastosowane mogą być do mocowania konstrukcji zarówno metalowych, jak i drewnianych.
Co ważne, kotwy można aplikować na krawędziach ścian, ponieważ nie rozpierają materiału i nie powodują uszkodzenia mechanicznego jej fragmentu – z tego też względu na krawędziach ścian nie należy stosować kołków rozporowych.
Zasady kotwienia – musisz je poznać!
Zasada (a właściwie uwaga) numer 1 – otwory nie muszą być ściśle dopasowane do łącznika. Poprawnie wprowadzona żywica wypełni je w 100%. Wygląda więc na to, że oszczędzisz sobie konieczności wywiercenia idealnego otworu pod mocowanie.
Powinieneś natomiast skupić się na dwóch rzeczach. Otwór musi być dokładnie wyczyszczony. Kotwy chemiczne działają jak klej – w przypadku pozostawienia pyłu lub brudu, w otworze nośność połączenia zostanie znacznie osłabiona. Początkową (nie do końca wymieszaną) część żywicy najlepiej wyciśnij gdzieś z boku, np. na karton.
Szczególne zalety kotew chemicznych
Przede wszystkim możemy tu wymienić brak naprężeń. To ich największa korzyść, której nie mają tradycyjne kołki rozporowe, dyble, czy też kotwy stalowe. Z racji samego montażu, nie wywierają one nacisku na ściany otworu. Dlatego właśnie kotwy chemiczne zapewniają bezpieczne prowadzenie prac montażowych na słabym, popękanym podłożu (np. w starych budynkach).
Kotwy chemiczne są odporne na złe warunki atmosferyczne. Nie reagują na wilgoć i zmienność pogody. Ze względu na to, że mieszanka żywicy szczelnie wypełnia otwór, podłoże jest zabezpieczone przed zaciekami wody.
Wysoka nośność, czyli dobre parametry wytrzymałościowe, to kolejna bardzo ważna zaleta kotew chemicznych.
Te mieszanki często stosowane są do mocowania elementów o dużej masie oraz takich, które narażone są na obciążenia dynamiczne (np. silny wiatr lub drgania). Dlatego kotwy chemiczne są używane do montażu anten satelitarnych i znaków drogowych.
TOP trójka!
Zebraliśmy kilka wiodących przedstawicieli kotew chemicznych i postanowiliśmy je ze sobą porównać. Kotwy chemiczne różnią się od siebie składem, a przede wszystkim wytrzymałością. Sprawdź, po którą Ty powinieneś sięgnąć.
Kotwa chemiczna Tytan Evolution I to nowoczesny, łatwy w użyciu oraz bezpieczny system kotwienia, doskonale nadający się do pełnych i porowatych materiałów budowlanych. Zastosowana tworzy trwałe, odporne chemicznie
i efektywne zamocowanie. Maksymalny udźwig do 800 kg.
Kotwa chemiczna VL 300 T FISCHER to nie zawierająca styrenu, wysoko wytrzymałościowa zaprawa winyloestrowa
w tubie, przeznaczona do zastosowania w betonie i murze. Żywica i utwardzacz znajdują się w osobnych zasobnikach, zmieszanie następuje w mieszalniku dopiero podczas wyciskania. Częściowo zużyte opakowanie może być ponownie użyte po wymianie mieszalnika. Zaprawa iniekcyjna, na bazie żywicy winyloestrowej, umożliwia kotwienie w otworach wypełnionych wodą (tylko w przypadku kartuszy 410 ml), co pozwala na szybki postęp prac.
Typ VL 300 T jest najbardziej uniwersalną, sprawdzającą się we wszystkich warunkach kotwą. Nigdy nie miałem
z nią problemów przy pracach na budowie, a w domu też znajdzie się dla niej zastosowanie. Jej koleżanka z regału, Kotwa chemiczna VL 410 C Fischer ma co prawda lepsze parametry wytrzymałościowe, ale nie wszędzie są takie konieczne. Oprócz tego te obie kotwy niczym się nie różnią. No oczywiście w grę wchodzi tu też cena – mówi Pan Piotr z firmy budowlanej.
do stosowania w betonie i murze. Kotwa chemiczna V 360 S Fischer to zmodyfikowany czas żelowania i wiązania oraz mniejsza wymagana siła przy wyciskaniu. Żywica i cement oraz woda i utwardzacz znajdują się w osobnych cylindrach, zmieszanie następuje w mieszalniku dopiero w momencie wyciskania z opakowania. Ta kotwa chemiczna to zaprawa do najwyższych obciążeń we wszystkich materiałach budowlanych.
Przed obciążeniem kotwy należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta – znajdziesz je na opakowaniu kotwy chemicznej.