Przejdź do głównej zawartości
strop

Monolityczny czy gęstożebrowy? Jaki strop wybrać?

26.06.2023
Jesteś w trakcie budowy domu? Więc już wiesz, że przed Tobą wiele decyzji do podjęcia. Czasami już wybór projektu to nie kaszka z mleczkiem. A co dalej? Jeśli Twój wykonawca stanu surowego zapyta o rodzaj stropu, bądź przygotowany do odpowiedzi. 

Najważniejszymi zadaniami stropu jest oddzielenie kondygnacji i przenoszenie obciążeń. Tyle z punktu widzenia budownictwa. Tobie jako użytkownikowi będzie zależało również na dobrym wytłumieniu hałasu, wytrzymałości i ciepłochronności. Strop musi utrzymać ciężar ścian działowych, sprzętu, a przy okazji nie przenosić drgań. To bardzo odpowiedzialne zadania. Dlatego tak ważne jest, aby poznać różnice pomiędzy najpopularniejszymi modelami stropu i wybrać najlepszą technologię dla siebie. 

Strop monolityczny

Strop monolityczny czy inaczej "wylewanyto wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. W całości wykonywany jest na budowie zgodnie z wytycznymi konstruktora, bo jego parametry są projektowane indywidualnie. Jest dość pracochłonny w wykonaniu, dlatego że wymaga pełnego szalunku z deskowania na gęsto rozstawionych stemplach. Kolejnym etapem jest ułożenie zbrojenia głównego i rozdzielczego, a następnie zalanie całości mieszanką betonową klasy C20/25. Do ułożenia szalunku można użyć wypożyczonych deskowań wielokrotnego użytku. Pamiętaj, że wiąże się to z dodatkowym kosztem. 

Strop monolityczny ma wielką zaletę – możesz dowolnie kształtować jego zarys. Format może być nietypowy. Wybierając to rozwiązanie nie musisz obawiać się klawiszowania czyli pękania sufitu w miejscach większego ugięcia. Strop monolityczny jest ciężki, bo do jego zalania potrzeba dużej ilości betonu. Metr kwadratowy może ważyć od 220 do 450 kilogramów. To jego zaleta! Warstwa betonowa ma dużą zdolność do pochłaniania dźwięków, więc będzie cicho,  pod warunkiem że zastosujemy dobry izolator jakim jak np. styropian. Najlepiej firmy Arbet takim jak podłoga/dach GRAFIT. Znakomicie wygłusza i ociepla. Stropu lanego nie zrobisz sam. Bez „szwagra budowlańca” ani rusz. Ponadto kierownik budowy powinien skontrolować przygotowanie zbrojenia, deskowania i podpór przed zalaniem betonem. Tu nie możesz popełnić błędu. 

Strop gęstożebrowy 

Innym również popularnym rozwiązaniem jest strop gęstożebrowy. Elementy konstrukcji stropu gęstożebrowego są tworzone w fabryce, a następnie dostarczane na budowę i tam układane. Nasi handlowcy po zapoznaniu się z projektem mają możliwość wyceny stropu gęstożebrowego dla Ciebie. W tej dziedzinie współpracujemy z czołowym producentem firmą Czamaninek. Typowy strop składa się ze zbrojonych belek o rozpiętości od 2 do 8 metrów, pustaków stropowych, kształtek wieńcowych i lekkich nadproży z siatką zbrojeniową. Belki nośne pełnią rolę żeber rozstawionych do 45-60 cm. Przestrzeń między nimi wypełniają pustaki z keramzytu. Całość zalewa się cienką warstwą betonu. “Cienką”, bo nawet trzykrotnie mniejszą od tej stosowanej przy tworzeniu stropu monolitycznego. Najczęściej wynosi około czterech centymetrów. W miejscach o dużych obciążeniach (np. pod ściankami działowymi) 2-3 belki układa się blisko siebie. Oznacza to, że już na tym etapie musisz znać rozmieszczenie pomieszczeń. Radzimy – porozmawiaj o tym ze współmałżonkiem. Potem nie będzie odwrotu. 

Ogromną zaletą systemu stropu gęstożebrowego jest szybkość montażu bez konieczności pracochłonnego deskowania. Nie ma też potrzeby użycia ciężkiego sprzętu ani zatrudniania dużej ekipy. Nie obejdzie się bez pomocy stali – jest niezbędna do zbrojenia wieńców, których zadaniem jest usztywnienie konstrukcji budynku. 

Strop gęstożebrowy jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych domów jednorodzinnych, gdzie rozpiętość stropu nie przekracza 6 metrów. Wtedy zużycie materiałów służących do zbrojenia jest mniejsze, a więc Twoje oszczędności są większe. Nowoczesne rozwiązanie jest szybkie, ale nie bez wad. W tym systemie obserwujemy większe ryzyko klawiszowania i pękania stropu. By tego uniknąć zadbaj, aby nie przeciążać belek stropowych. Ponadto system gęstożebrowy charakteryzuje się mniejszą izolacyjności akustyczną. Dlatego musisz pamiętać o wyciszeniu stropu przy użyciu dobrej jakości styropianu. 

Wybór rodzaju stropu to nie taka łatwa sprawa jak mogłoby się wydawać, prawda? Decyzja o systemie to jedno. Równie ważny jest wybór odpowiednich fachowców i materiału. Jeśli masz z tym problem zapytaj naszych handlowców. Mają ogromną wiedzę w dziedzinie produktów budowlanych, ale też polecą dobrego wykonawcę.