Projekt-bez-nazwy-(13)

Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze" wprowadzone po 22 kwietnia 2024

10.06.2024

Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze" wprowadzone po 22 kwietnia 2024 

W programie "Czyste Powietrze" wprowadzono nowe istotne zmiany w zakresie wypłaty dotacji, które zaczęły obowiązywać od 22 kwietnia 2024 roku. Ich celem jest m.in. zwiększenie efektywności działań proekologicznych w Polsce. Innym ważnym fundamentem nowych zasad jest usunięcie z programu źródeł ciepła o niskiej efektywności, które zamiast obniżać, podwyższały rachunki. Główne zmiany dotyczą obowiązkowej listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), zasad dotyczących najwyższego poziomu dofinansowania i doprecyzowania prefinansowania oraz pełnomocnictwa.  


Lista ZUM w programie "Czyste Powietrze" 


Od 14 czerwca 2024 roku, wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o dotacje tylko na wymianę na źródło ciepła znajdujące się na liście ZUM. Lista ta obejmuje pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet, które muszą spełniać określone standardy. Ich jakość musi być potwierdzona niezależnymi badaniami. Celem tego uszczelnienia jest zapewnienie wyboru źródeł ciepła, które rzeczywiście przyczynią się do efektywnego i tańszego ogrzewania domów.  

 

Najwyższe dofinansowanie tylko na jeden budynek 


Nowe zasady wprowadzone w programie "Czyste Powietrze" ograniczają możliwość ubiegania się o najwyższy poziom dofinansowania tylko na jeden budynek. Po wykorzystaniu tej możliwości, beneficjent może starać się o dofinansowanie na kolejne domy tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania. Przejściowy okres do 13 czerwca 2024 roku pozwalał na dostosowanie się do nowych reguł dotacji w programie "Czyste Powietrze". 

 

Prefinansowanie i pełnomocnictwo 


Zmiany dotyczą również zasad prefinansowania, gdzie warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest dostarczenie podpisanej dyspozycji wypłaty wraz z fakturą zaliczkową. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika, wymagane jest notarialne poświadczenie podpisu wnioskodawcy. Dodatkowo określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą. 

 

Nowe źródła finansowania 


Program "Czyste Powietrze" zyskał dodatkowe finansowanie w postaci 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). To zapewnia ciągłość i stabilność programu na najbliższe lata. Dzięki temu, ponad 145 tysięcy gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z dotacji na termomodernizację. Założono, że będzie to wymiana ponad 111 tysięcy źródeł ciepła oraz modernizacja około 100 tysięcy domów.  


Znaczenie programu "Czyste Powietrze" 


Program "Czyste Powietrze", z budżetem 103 miliardów złotych, jest największą proekologiczną inicjatywą w historii Polski, mającą na celu walkę ze smogiem oraz poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Oferuje Polakom nawet do 135 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na termomodernizację i wymianę starych pieców na nowoczesne źródła ciepła. Do kwietnia 2024 złożono ponad 832 tysiące wniosków na łączną kwotę 26 miliardów złotych dofinansowania. Nowe zasady mają na celu dalsze usprawnienie programu i zwiększenie jego efektywności, przy jednoczesnym zapewnieniu transparentności i rzetelności działań. 

 

Podsumowanie 


Nowe zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają na celu przede wszystkim ochronę beneficjentów, zapewnienie wysokiej jakości źródeł ciepła oraz długofalowe finansowanie. Te modyfikacje, wspierane znacznymi funduszami europejskimi, stanowią krok naprzód w walce o czystsze powietrze i bardziej efektywne energetycznie budynki w Polsce. Program kontynuuje swoje działania, oferując Polakom wsparcie finansowe na poprawę jakości życia i ochronę środowiska. Obawiasz się formalności związanych z dofinansowaniem? Zastanawiasz się jakie źródło ciepła będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie? Skontaktuj się z nami! Wypełnimy za Ciebie wniosek o dofinansowanie, sporządzimy audyt energetyczny, dostarczymy materiały budowlane i zapewnimy fachową usługę wykonawcy. Zadzwoń pod numer 530-706-347 lub wypełnij formularz na stronie https://bat.pl/Uslugi-BAT/Centrum-odnawialnych-zrodel-energii/Termomodernizacja/