
Silka i ytong - duet pełen przeciwieństw
22.06.2023
Silka i Ytong to duet pełen przeciwieństw i dzięki temu idealnie się uzupełniający. Zarówno jeden, jak i drugi produkt składa się z naturalnych surowców, czyli piasku, wapna i wody. Formowanie Silki odbywa się w zautomatyzowanych prasach, a następnie taki półprodukt zostaje wypalony w wysokiej temperaturze. W procesie produkcji Ytonga do materiału dodaje się środek porotwórczy, jakim jest pasta aluminiowa. Spulchnia ona masę, co prowadzi do powstania milionów porów, a efektem tego jest uzyskanie produktu o wysokiej izolacyjności termicznej.
Co łączy silkę i ytonga?
Dlaczego ytong i silka są sobie tak bliscy? Bo mają pewne wspólne cechy, jak chociażby odporność ogniową, która
u obojga posiada klasę reakcji na ogień wynoszący A1. Oznacza to, że w razie pożaru, ściana nie ulegnie zapłonowi, nie stopi się i nie będzie wydzielała dymu. Wartość przewodzenia ciepła wyrażona w lambdzie jest wyjątkowo korzystna. W tej materii ytong z pewnością może się pochwalić - odmiana EnergoUltra+ o grubości 48 cm posiada lambdę (λ) o współczynniku 0,072. Pamiętajmy, że im niższa wartość tym materiał jest lepszym izolatorem. W praktyce oznacza to, że korzyścią użycia ytonga jest zmniejszenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym.
Silka - rozwiązanie na ścianki działowe
Jak na tle właściwości cieplnych ytonga wypada Silka? Zdecydowanie blado, bo jej współczynnik wynosi od 0,8 do 1 W/(mK). Dlatego Silka jest właśnie idealnym rozwiązaniem na ściany działowe. Dlaczego? Silka posiada wysoką izolacyjność akustyczną. Z nią docenisz komfort ciszy w wielkim mieście pełnym hałasów. Silka jest zahartowanym partnerem – posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie (od 15 do 25 MPa), a jej bloczki są małe i ciężkie, bo ich waga wynosi od 18 do 23 kg. Dla murarza oznacza to mniejszy komfort pracy, gdyż murowanie i podnoszenie będzie wymagało od niego więcej wysiłku.
Zalety ytonga? Oto one!
W przeciwieństwie do silki, ytong jest produktem stosunkowo lekkim jak na swój format. Specjalista murarz z pewnością doceni oba materiały za uchwyty montażowe, które ułatwiają przenoszenie i murowanie ścian. Występujący w bloczkach system pióro-wpust pozwoli budować bez wypełniania spoin pionowych, a tym samym zaoszczędzić czas. Innym ciekawym produktem są wielkoformatowe bloczki. Ytong Jumbo PP4/0,6 S, bo o nim mówimy, to jedyny na polskim rynku system wielkowymiarowych bloków z betonu komórkowego do budowy ścian nośnych. W tym ścian zewnętrznych pod ocieplenie. Prace montażowe są zmechanizowane dzięki wykorzystaniu specjalnego miniżurawia, który można wypożyczyć w Bacie. Ta technologia pozwala ograniczyć wysiłek fizyczny wykonawców do niezbędnego minimum. Dzięki dużym wymiarom bloków czas budowy skraca się nawet o 25%. Dokładność wymiarowa bloczków Ytong i Silka pozwala uniknąć wystąpienia mostków termicznych poprzez murowanie klejem cienkowarstwowym. Ale to nie wszystko! Równa powierzchnia nie wymaga grubej warstwy tynku, a to oznacza OSZCZĘDNOŚĆ. Silka posiada jeszcze jeden ukryty atut, który ucieszy Twojego kolejnego wykonawcę – elektryka. Mowa o występujących w bloczku kanałach elektrycznych, które ułatwią wykonanie instalacji.
Elementy dodatkowe marki Xella
Bloczki to nie wszystko. Xella czyli producent silki i ytonga posiada w swoim asortymencie również inne elementy niezbędne do budowy stanu surowego takie jak: kształtki U, płyty stropowe i dachowe, elementy docieplenia wieńca i oczywiście nadproża prefabrykowane. Decydując się na budowę systemową możesz tylko zyskać – Twój dom będzie energooszczędny, czyli ZAOSZCZĘDZISZ na rachunkach.
Silka i ytong - zestaw idealny
Czy teraz już rozumiesz, dlaczego Silka i ytong to romantyczny duet? Oba materiały idealnie ze sobą współgrają – ciepło ytonga na ściany zewnętrzne uzupełniają właściwości akustyczne silki na działowe. Jeśli planujesz zakup materiału ściennego, wybór ytonga i silki zapewni Ci ciepło i niskie rachunki.