Przejdź do głównej zawartości
sprzątanie

Sprzątanie z BAT

09.06.2023

Wielokrotnie odwiedzasz znajomych w domu, a oni zawsze mają idealny porządek. Myślisz, że codziennie po pracy ścierają kurze i myją podłogi? Nic bardziej mylnego. Wystarczy ruszyć głową i w Twoim domu również zapanuje ład. Sam zobacz!

Zacznijmy od czegoś pozornie banalnego. A mianowicie odpowiedzmy sobie na pytanie – "czym jest porządek"? Pytanie tylko z pozoru łatwe, bo wielu ludzi w tym momencie chciałoby wymienić odkurzanie, zamiatanie, mycie podłóg itp. Po części to poprawna odpowiedź, ale porządek to szerokie pojęcie. Obejmuje również harmonię przedmiotów z ich położeniem i stylem życia ich posiadacza. Oznacza posegregowane detale, które łatwo ogarnąć wzrokiem i zasięgiem ręki. Nic się ze sobą nie plącze i nie przeszkadza domownikom w codziennych czynnościach. Dla niektórych ludzi porządek to też dopasowane do siebie, stylem i kolorem meble – których zresztą w jednym pokoju nie powinno być zbyt wiele.

Znajdź w sobie motywację

Czy jest lepsza motywacja niż zdrowie? A tak, sprzątanie to zdrowie! Głównym szkodnikiem w naszym domu jest kurz. Gdy w nadmiernej ilości zbiera się na półkach i książkach, przyczynia się do przewlekłego zmęczenia, może utrudniać oddychanie i wywoływać reakcje alergiczną. Czasem powoduje też bóle głowy i pogarsza stan ludzi chorych na astmę. Unoszący się kurz jest także nośnikiem pleśni i grzybów.

Porządek nie wpływa obojętnie również na zdrowie psychiczne. Ład i czystość w pomieszczeniach, w których przebywamy, wpływa uspokajająco na umysł i relaksuje. Taki stan w naszym domu sprawia, że nawet z zamkniętymi oczami jesteśmy w stanie znaleźć potrzebne dokumenty, tabletki i gadżety. Brzmi przyjemnie, prawda? Aż chce się sprzątać!

Zrób to z głową

Czyli zrób to tanio, a zarazem porządnie... niemożliwe?

To oczywiście było pytanie retoryczne. Jeśli chcesz zabrać się za sprzątanie, to zacznij od najbrudniejszego miejsca
w domu. Dzięki temu przechodząc do innych pomieszczeń brud nie będzie się już tak nosił.

W najbrudniejszym pomieszczeniu wypada zacząć od uciążliwych plam. Zazwyczaj pojawiają się one na kuchenkach, blatach i zlewach. Spalone resztki jedzenia i tłuste ślady wymagają sporo siły i cierpliwości przy szorowaniu. Najszybciej jednak się ich pozbędziesz za pomocą specjalistycznych środków czyszczących, które dostępne są
w marketach budowlanych BAT. Plamy na kabinie prysznicowej, grillu, fugach i kuchenkach nie będą już takie straszne dzięki preparatom marki Feda. Środki nie pozostawiają po sobie smug, zacieków ani zarysowań. Przywracają oryginalny wygląd czyszczonym powierzchniom, przy czym niosą ze sobą przyjemny zapach. Warto pomyśleć również
o gąbkach bądź o ostrych, które ułatwią proces zmywania plam. Przyśpiesz okres schnięcia blatów i użyj ręczników papierowych.

Sprzątaj od góry do dołu – to kolejna zasada, dzięki której brud nie będzie się nosił. Zacznij od górnych półek, dokładnie ścierając kurze. Dopiero potem przejdź do odkurzania i mycia podłogi. Jeśli zrobisz na odwrót, kurz spadnie na podłogę i Twoja ciężka praca się zmarnuje. Zastanów się nad chłonnymi ścierkami, które bez problemu poradzą sobie z zebraniem kurzu. W sklepach BAT dostaniesz także odkurzacze różnych firm (m.in. Karcher), zmiotki, szufelki, miotły i całe zestawy do mycia podłogi (mop oraz wiaderko z wyciskaczem).

Teraz możesz pozbyć się zbędnego balastu – starych notatek, kosmetyków, resztek po jedzeniu – czyli po prostu odpadów. Żeby było ekologicznie, a zarazem oszczędnie, z głową dobieraj worki do śmieci. W sklepach znajdziesz wielkości 60l, 120l, 160l i 240l składające się z dziesięciu bądź dwudziestu worków. Każdy dom powinien być zaopatrzony w podstawowe trzy rodzaje koszy do recyklingu, gdzie wrzucamy rzeczy codziennego użytku. Jeśli jednak robisz naprawdę duże porządki i potrzebujesz czegoś o dużej wytrzymałości, powinieneś pomyśleć o materiałowych tzw. "Big-bag'ach" bądź o workach budowlanych i workach na gruz. Dla bezpieczeństwa przy wyrzucaniu odpadów warto założyć jednorazowe rękawiczki lateksowe.

Skoro już mówimy, żeby sprzątać z głową, to musimy wspomnieć o "magicznym schowku"! Niestety nie chodzi
o schowek, który spełnia życzenia. Chodzi o schowek, dzięki któremu przy następnym sprzątaniu zaoszczędzimy sporo czasu. Znajdź małą szafkę i wypełnij ją płynami do szyb, naczyń, papierowymi ręcznikami, workami itp. Zobaczysz sam, na jak długo wystarczy Ci jeden środek i ile czasu oszczędzasz, trzymając wszystko w jednym miejscu.

Pora na relaks

Kto się napracował, ten zasłużył na odpoczynek! Pamiętaj, najważniejsza jest systematyczność i wprowadzenie odpowiednich nawyków, o których zresztą co nieco już Ci opowiedzieliśmy. Wbrew pozorom sprzątanie nie jest czynnością, która ma utrudniać życie. Wystarczy motywacja, dobry plan... i można obowiązek zamienić w przyjemność.