dalmierz

Wszystko co musisz wiedzieć o dalmierzach laserowych

12.06.2023

Różnego rodzaju roboty budowlane wymagają użycia narzędzi mierniczych. Niestety często, na dłuższych dystansach, zwykłe miary nie spełniają swojego zadania – wynik obarczony jest błędami. W tym momencie, pomimo dylematów finansowo-technologicznych, warto pomyśleć o zakupie dalmierza laserowego. Jak prezentują się te urządzenia
w teorii, a jak działają w praktyce?

Dalmierze laserowe w błyskawicznym tempie dostarczają dokładnych pomiarów odległości, powierzchni, objętości
i kąta pochylenia. Wszystko to sprawdzamy za pomocą kilku przycisków. W praktyce są to dość proste urządzenia,
z którymi poradzi sobie każdy amator. Dużą zaletą tych urządzeń mierniczych jest możliwość dokonania pomiaru
w wybranej przez siebie jednostce (np. cm lub cale). Jak to dokładnie działa:

Wiązka lasera jest wysyłana przez układ optyczny i po odbiciu od celu rejestrowana jest w urządzeniu. Poprzez znajomość czasu, jaki mija między wysłaniem wiązki do chwili odbioru promienia odbitego, urządzenie oblicza dystans, jaki pokonało światło. Dalmierze laserowe w zasadzie już całkiem wypierają z rynku dalmierze ultradźwiękowe, które przy dalszych odległościach mają znaczne opóźnienie z podaniem wyniku pomiaru.

Wszystko jednak ma swoje wady i zalety, a my jesteśmy tu po to, żeby pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości. Przejdźmy w końcu do konkretów.

Zalety dalmierzy laserowych

- Przede wszystkim bardzo wysoka dokładność pomiaru i duży zasięg dochodzący nawet do ponad 1000m.
- Niezawodność pomiarów w trudnych warunkach terenowych (różnego rodzaju przeszkody).

- Szybkość podawania wyniku pomiaru.
- Dobra widoczność plamki laserowej, która ułatwia celowanie (w zależności od dalmierza może być ona czerwona albo zielona).
- Niskie zużycie energii.

Wady dalmierzy laserowych

- Brak możliwości pomiaru do obiektów przezroczystych.
- Spora wrażliwość na pracę w nasłonecznionych pomieszczeniach i w terenie w otwartym słońcu (powoduje to rozproszenie sygnału).

Wszystko wiadomo

Przyglądając się powyższym punktom można śmiało powiedzieć, że dalmierze laserowe zdobywają nasze zaufanie. Są wygodne, proste w użyciu, szybkie, a przede wszystkim dokładne. Dylematy technologiczne zostały rozwiane, ale co
z dylematami finansowymi? W końcu „to nie tani interes”.

Najlepiej a najtaniej

Dobre dalmierze laserowe nie są urządzeniami tanimi – i tu nie ma się co dziwić. Same układy obliczeniowe są proste, ale największą uwagę należy przykuć do układu optycznego. Ten precyzyjnie wykonany będzie miał nieco wyższą cenę. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na obudowę urządzenia. Dalmierz laserowy najczęściej wykorzystywany jest na budowie, gdzie naraża się go na uszkodzenia mechaniczne. Solidna powłoka także nie pozostaje bez wpływu na cenę.

Momentem, w którym możemy się zastanawiać nad ceną, jest wybór dodatkowych funkcji dalmierza. To ważny punkt zakupu, w którym trzeba się zastanowić, jakie opcje będą wykorzystywane nagminnie, a które przydadzą się tylko „od święta”.

Jednym z prostszych dalmierzy laserowych, wyposażonych wyłącznie w podstawowe funkcje, jest dalmierz laserowy ZAMO Bosch. Jest lekkim i poręcznym urządzeniem pomiarowym, które umożliwia wyznaczanie odcinków i odległości za pomocą technologii laserowej. ZAMO zaopatrzono w czytelny, podświetlany wyświetlacz, który zapewnia wygodne odczytywanie wyników. Dalmierz Bosch ułatwi wiele prac remontowo-montażowych wykonywanych w domu. Funkcja Hold pozwala zapamiętać ostatni pomiar. Dalmierz odznacza się kompaktową budową, dlatego zmieści się w kieszeni spodni. Miękka okładzina SoftGrip zwiększa komfort użytkowania. Automatyczne wyłączenie przyrządu po 5min oszczędza energię baterii. Urządzenie obsługiwane jest za pomocą jednego przycisku, więc świetnie sprawdzi się
w rękach każdego amatora.

Nieco bardziej rozbudowanym urządzeniem jest dalmierz laserowy GLM 40 Bosch Professional. Jest on wyposażony
w podświetlany,
trzyliniowy wyświetlacz, który zapewnia optymalną czytelność. Posiada intuicyjną obsługę wszystkich funkcji: pomiar długości, obliczanie powierzchni i kubatury. Nie brakuje też funkcji pamięci, zapewniającej łatwy i szybki dostęp do 10 ostatnich pomiarów. Niezawodność pomiarów została potwierdzona certyfikatem ISO 16331-1. Dalmierz ma wytrzymałą, odporną na uderzenia obudowę o klasie ochrony IP54.

Teraz coś dla prawdziwych profesjonalistów. Dalmierz laserowy GLM 80 Bosch Professional posiada wysoką funkcjonalność dzięki czujnikowi nachylenia 360. Precyzyjną i łatwą obsługę zapewnia automatycznie obracający się
i podświetlający wyświetlacz. Urządzenie może wykonać do 25.000 pojedynczych pomiarów na jednym cyklu ładowania akumulatora dzięki technologii litowo-jonowej. W przeciwieństwie do poprzedników, ten dalmierz posiada automatyczne zapisywanie ostatnich 20 wyników. Ładowanie akumulatora odbywa się za pomocą standardowego złącza Micro-USB. Możliwość pracy z funkcją timera – precyzyjny pomiar z miejsc o utrudnionym dostępie. Dzięki solidnej konstrukcji urządzenie jest niezawodnym pomocnikiem na każdej budowie.